
Предсједник Удружења књижевника Црне Горе, књижевник Новица Ђурић овогодишњи је добитник награде ,,Мирослављево јеванђеље” за претходне три године, а за књигу поезије „Град Господа и пчела”, објављену 2024. године у издању ,,Унирекса”, ,,изузетном остварењу чији поетички вектор тежи традицији духовне поезије”.
То се наводи у образложењу Жирија за додјелу државне награде Мирослављево јеванђеље, који је на сједници од 30. јануара одлучио је да се награда додијели Ђурићу, а одлука је, након тајног гласања, донесена већином.
Ђурић је овим поводом за Српску Радио-телевизију казао да је ,,Мирослављево јеванђеље” за њега најважнија награда и круна свих његових досадашњих бројних награда и свих књига које је објавио.
,,Вјерујем да је ,,Мирослављево јеванђеље” стуб који одржава све наше вијекове културе и писмености и, на неки начин, стуб нашег националног идентитета. Како народ, ми Срби смо уписани у Свјетску културну баштину управо захваљујући ,,Мирослављевом јеванђељу”. Све оно што се налази корица ,,Мирослављевог јеванђеља” вијековима је послужило као инспирација многим писцима. Надам се да ће и моја књига ,,Град Господа и пчела”, за коју сам добио ову награду сјутра некоме послужити као инспирација”- казао је Ђурић за централну информативну емисију ,,Српске” РТВ. Ђурић је овим поводом био гост водитељке Сање Живковић гостовао и на таласима Српског радија.
Пјесник и прозни писац Новица Ђурић спада у ред најзначајнијих књижевних ствралаца Црне Горе у протеклих пет деценија. Поред поезије и прозе Ђурић пише есеје и књижевну критику. Његово стваралаштво је имало међународну рецепцију а дјела су му превођена на више свјетских језика. У дугој књижевној продукцији Ђурић је објавио 14 књига поезије, седам књига прозе, двије књиге есеја и књижевне критке.
Жири за додјелу државне награде Мирослављево јеванђеље, на трећој сједници од 30. јануара одлучио је да се награда додијели Ђурићу, а одлука је, након тајног гласања, донесена већином.
,,На конкурс за награду Миросљављево јеванђеље пријавило се 12 кандидата од којих су 11 испуњавали прописане опште и посебне услове Закона о државним наградама Црне Горе. Три кандидата која су су ушла у ужи избор су Новица Ђурић, Маринко Воргић за роман „Празни гробови“ и Бећир Вуковић за књигу поезије „Понети на пусто острво“- навели су из Министарства културе и медија.
Жири је одлучивао у саставу: проф. др Драгана Радојичић, научни савјетник за област етнологије, проф. др Саво Лаушевић, ред. проф. области естетика и савремена филозофија, доц. др Милена Бурић, професор српског језика и књижевности, Жељко Мирановић, професор историје и Дарко Јововић, књижевник и новинар.
Жири је одржао три сједнице и имао рок за читање од 45 дана.
Награда Мирослављево јеванђеље биће уручена у Кући Риста Ратковића у Бијелом Пољу, а датум додјеле ће бити накнандно саопштен.
Ову награду додјељује Министарство кулутуре и медија ауторима из области књижевности, историографије, етнографије и публицистике објављене у Црној Гори за претходне три године.
Мирослављево јеванђеље је рукописна књига настала око 1180. године и најзначајнији је ћирилични споменик јужнословенске, односно словенске писмености. Сматра се да је писару требало седам година да је заврши.
Мирослављево јеванђеље чувало се у Бијелом Пољу, наручио га је кнез Мирослав за потребе цркве св. Петра и Павла, а 2005. године уврштено је на УНЕСЦО листу „Памћење свијета”.