
Шеф посланичког клуба Нове српске демократије и копредсједавајући ПОСП-а др Дејан Ђуровић упутио је данас писмо свом колеги копредсједавајућем ПОСП-а Томасу Вајсу, Њ. Е. Марти Кос, Европској комесарки за проширење, као и Марјану Шарецу, Извјестиоцу ЕП за Црну Гору. Садржај писма достављамо интегрално:
Ваша Екселенцијо,
Желим да Вас обавијестим да анализирајући поменути уговор са УАЕ, а у контексту Споразума о стабилизацији и придруживању (ССП) са Европском унијом, јасно се показује да он не садржи спорне елементе који би могли угрозити европски пут Црне Горе.
Споразум између Црне Горе и УАЕ је усклађен са одредбама ССП-а (Споразумом о Стабилизацији и Прикључивању) и не представља политичку или економску проблематику у процесу европских интеграција. Напротив, може послужити као модел за стимулисање економских партнера уз очување европске перспективе и стратешких циљева земље.
А) ССП дефинише принципе слободне трговине, улагања и политичке сарадње које се морају ускладити с европским нормама.
Споразум с УАЕ је првенствено усмјерен на јачање економских веза и није у супротности с правним оквиром који Црна Гора мора поштовати према ЕУ. Сви претходно потписани споразуми о економској сарадњи с другим земљама, укључујући чланице ЕУ, потврђују да билатералне економске везе нису препрека интеграцијама.
Б) Финансијска улагања из УАЕ у Црну Гору не угрожавају правила тржишне конкуренције дефинисана у ССП-у.
Заправо она доприносе економском развоју, нарочито у секторима туризма, енергетике и инфраструктуре, који су кључни за привредни раст земље. ЕУ већ има позитивну праксу сарадње с трећим земљама кроз инвестиционе споразуме који подржавају развој тржишне економије.
В) Политичка сарадња између Црне Горе и УАЕ не нарушава демократске стандарде ни правну сигурност
Она се темељи на билатералној размјени искустава и инвестиционој политици која остаје у оквиру међународно прихваћених принципа. Ни једна клаузула у споразуму није против реформских циљева које Црна Гора мора испунити на путу ка чланству у ЕУ.
Г) Свјетска банка ће учествовати у писању међудржавног споразума у области енергетике са УАЕ
Приликом састанка који су са представницима ММФ-а и Свјетске банке имали предсједник Владе Црне Горе г. Милојко Спајић, министар финансија г. Новица Вуковић и гувернерка Централне банке Црне Горе г-ђа. Ирена Радовић, договорено је да ће Међународна финансијска корпорација ИФЦ, чланица Свјетске банке, учествовати у писању међудржавног споразума у области енергетике са Уједињеним Арапским Емиратима УАЕ, те технички и финансијски подржати све пројекте које Црна Гора и УАЕ буду договорили (туризам, енергетика, дата центри, развој вјештачке интелигенције (AI) …)
Сходно свему наведеном, а посебно наглашавајући улогу Свјетске банке, долазимо до заједничког закључка да не постоји ни теоретска шанса да се споразум са УАЕ могу искористити за било какве нечасне радње.