Министарство јавне управе доставило је јуче Скупштини општине Беране захтјев да се ургентно, односно најкасније до понедјелјка изјасне шта су урадили по препоруци Владе Црне Горе да скрате мандат локалном парламенту, преноси РТЦГ.
,,Влада Црне Горе је Скупштини општине Беране упутила Предлог за скраћење мандата Скупштине општине од 15. 08. 2024. године. С тим у вези, потребно је да нас најкасније до 10. 09. 2024. године информишете да ли је Скупштина општине Беране поступила по предлогу Владе Црне Горе, односно да ли је сједница сазвана, одржана и да ли је донијета Одлука о скраћењу мандата”, садржина је дописа који је скупштинској служби стигао у петак пред крај радног времена.
Како је нашем порталу незванично речено, скупштинска служба је одмах припремила одговор чија је суштина да препорука Владе није испоштована, односно да на одборничком колегијуму који је одржан није постигнут договор о сазивању сједнице.
Да ли ургентност по којој сада Министарство јавне управе тражи одговор СО Беране значи да ће Влада приступити распуштању Скупштине у Беранама на првој наредној сједници, у четвртак, или још неко вријеме оставити да то ураде сами одборници, будући да Владина препорука није била временски орочена, остаје да се види.
,,Ако би дошло до скраћења мандата, чим се одлука о томе објави у Службеном листу, Предсједник државе расписује изборе“, објашњено је из скупштинске службе.
Саговорник из скупштинске службе Порталу РТЦГ је рекао да је ово први случај у Црној Гори да једна Општина нема већ дужи период предсједника нити једног потпредсједника, и да је ствар правног тумачења каква би у том случају овлашћења имао Одбор повјерника.
„Да ли би у том случају предсједник Одбора повјереника преузео улогу лица које мијења предсједника, или би некога овластили, то је већ питање“, казао је тај саговорник.
Портал РТЦГ раније је писао да ако Влада Црне Горе, односно Министарство јавне управе хитно не уведе привремене мјере и одреди одбор повјереника, у Општини Беране биће угрожен јавни интерес, јер због немогућности усвајања ребаланса буџета један дио локалних предузећа чији је Општина оснивач неће моћи да прими већ августовску плату.
Буџет Општине Беране усвојен је крајем прошле године, прије него је усвојен државни буџет, и било је планирано да се почетком љета ради ребаланс, а у међувремену су услиједила повећања плата због чега су, иначе сиромашни, буџети неких предузећа, истрошени.
Влада је на сједници препоручила од 15. августа Скупштини општине Беране да скрати мандат, јер то прије тога нису учинили на предлог Министарства јавне управе које има је било дало рок од десет дана.
У овом тренутку се чини да код владајуће већине (ДФ, Демократе, Беране сад, Права Црна Гора и Уједињена Црна Гора) не постоји воља да то ураде ни након препоруке Владе, чиме се ситуација додатно компликује и доводи до угрожавања јавног интереса.
Саговорник нашег портала је објаснио да у овој ситуацији је потребно да предсједник СО Милун Рмуш (Демократе) закаже сједницу са двије тачке до три тачке дневног реда, и да би се на тој сједници показало да онај ко не гласа за скраћење мандата, односно остаје за продужење агоније у којој се нашла Општина Беране, не ради у интересу грађана.
Опозициони ДПС који има девет одборника је јасно саопштио да ће подржати скраћење мандата, а на колегијуму који је одржан то је наговијештено и из опозиционе Социјалистичке народне партије (СНП).
Осим што нека предузећа неће имати за плате, стали су сви поступци јавних набавки, и тиме блокирани многи пројекти који су планирани за реализацију, осим оних који се спроводе са нивоа државе, као што је изградња обалоутврде између два два моста.
До агоније у Општини Беране, дошло се када договорена ротација на мјесту предсједника општине између НСД и Демократе није успјела, јер није било неопходне већине у владајућој коалицији, и када све то није завршено до 13. јула.
Мјесец раније, наиме, 13. јуна дотадашњи предсједник Вуко Тодоровић (НСД) је дао оставку, а нешто прије и потпредсједник Дамјан Ћулафић (Демократе), али у међувремену на двије сједнице није дошло до ротације. Тако је истекао рок од 30 дана у којем је по закону морао бити изабран нови предсједник.
Од тада, односно од 13. јуна, Општина Беране је „обезглављена“, јер нема ни предсједника, нити макар једног потпредсједника, због чега нема ни некога ко би могао бити овлашћен да предложи ребаланс и спријечи још тежу кризу, знајући да, поред уобичајених јесењих издатака, већина запослених је кредитно задужена, што би, у случају да Влада брзо не реагује, могло довести до сигурних протеста.
Иако многи критикују ту чињеницу и ригидно је тумаче, Општина је највећи послодавац у Беранама, што сасвим сигурно знатно ублажава тешку социјалну слику у којој се овај град налази. Политичка таласања посљедњих мјесеци само су подстакла нова миграциона кретања и одлазак младих и стручних људи из Берана, а одуговлачење агоније иде томе у прилог.