
Анкетни одбор о шверцу цигарета, након што буде и званично формиран, сарађиваће са кључним међународним институцијама, укључујући Европску комисију, ОЛАФ, Еуропол и друге надлежне организације. Чланови тог одбора анализираће, између осталог, утицај шверца цигарета на буџет Црне Горе и предложити конкретне мјере за његово сузбијање.
Из Скупштине су навели да су разлози отварања парламентарне истраге ,,дугогодишњи, институционални, економски, безбједносни и други проблеми Црне Горе” повезани са кријумчарењем цигарета, институционална повезаност одређених структура са организованим криминалом као и озбиљне економске посљедице на буџет и економски систем државе, и висока стопа организованог криминала и корупције.
Чланови Одбора биће у обавези да захтијевају достављање одговарајуће документације у посједу надлежних органа, релевантне за предмет парламентарне истраге, укључујући царинске и пореске евиденције, и друга документа од значаја за парламентарну истрагу.
Такође, биће у обавези да позову и саслушају државне званичнике, бивше и садашње функционере, као и представнике институција и компанија и оне за које се процијени да имају сазнања о кријумчарењу цигарета.
,,Циљ парламентарне истраге је утврђивање чињеница о могућим пропустима, злоупотребама положаја (чињењем или нечињењем) или прикривању нелегалних активности везаних за кријумчарење цигарета од стране надлежних државних органа, одговорних појединаца у државним органима и других субјеката, те да се, на основу утврђеног чињеничног стања, иницира политичка и евентуална кривично-правна одговорност”, наводи се у Предлогу одлуке о отварању парламентарне истраге и образовању Анкетног одбора.
Из Скупштине су казали да отварање парламентарне истраге о шверцу цигарета у Црној Гори представља кључни корак у суочавању са једним од најдуготрајнијих и најштетнијих облика организованог криминала у нашој земљи.
Канцеларија ЕУ за спречавање превара и шверца (ОЛАФ) прослиједила је прије четири године захтјеве црногорским властима да се провјери пословање једног броја компанија и њихових овлашћених заступника који послују у Слободној зони Лука Бар, због сумње у илегалне активности.
Европска институција ОЛАФ држи Црну Гору под лупом деценијама због навода о илегалној трговини дуваном. Медији су раније објавили извјештај ОЛАФ-а да шверц цигарета из Црне Горе годишње наноси штету ЕУ око 23 милиона еура.
Подсјетимо, сви посланици парламентарне већине, њих 50, Скупштини Црне Горе предали су Предлог одлуке о отварању парламентарне истраге и образовању Анкетног одбора ради прикупљања информација и чињеница о поступању државних органа у вези са кријумчарењем (шверцом) цигарета у Црној Гори, казао је јуче за РТЦГ шеф посланичког клуба Демократске Црне Горе Борис Богдановић.
Предлог су потписали посланици Коалиције ,,З будућност Црне Горе” (ЗБЦГ), Европе сад, Демократске Црне Горе, Бошњачке странке, клуб посланика СНП-Цивис и Албанског форума.




