
Рад Агенције за спречавање корупције у протеклом периоду карактерисао је велики број предмета који су годинама чекали на рјешавање и одлуке. Вршилац дужности директора АСК-а Душан Дракић казао је, у разговору за Српску Радио-телевизију, да је до сада ријешено скоро 50 одсто таквих предмета. Јавност посебно интересује када можемо очекивати одлуке у случајевима провјеравања имовине бившег председника и премијера Мила Ђукановића, а из ове агенције кажу да би већ до краја мјесеца могли очекивати одлуку у случајевима непријављене колекције сатова Ђукановића.
АСК у наредном периоду са посебном пажњом провјераваће имовинско стање, како бивших, тако и садашњих високих јавних функционера, без изузетка казао је у разговору за Српску РТВ в. д Агенције Душан Дракић.
,,Планом смо предвидјели да око пет стотина функционера буде предмет те, да кажем, редовне контроле тачности и потпуности извјештаја а да минимум тридесет јавних функционера буде предмет дубинске контроле гдје ће се гледати кретање њихове имовине и прихода у периоду од неких десет година или од када су на јавној функцији и заједно са повезаним лицима како се та иомовина креће и да ли долази до неких сумњи да се нека имовина крије код повезаних лица или на неки други начин што би опет био предмет неких других органа у Црној Гори. Томе посвећујемо велику пажњу. Сад смо завршили и поступке који су покренути у новембру и децембру дубинске провјере гдје су има и пар по тој методологији. Ту су два министра, два предсједника општине, двоје судија и тако даље. Гледа се да се узму представници високих функција у Црној Гори”-казао је Дракић за Српску РТВ.
Оно што је оптерећивало јавност код рада ове агенције у претходном периоду је велики број неријешених предмета па је тако на рјешавање чекао и слушај непријављене колекције сатова бившег предсједника и премијера Мила Ђукановића као и провјеравање његове имовине. Из Агенције кажу да би ускоро могли имати одлуке и у тим предметима.
,,Урадићемо то најбоље што можемо у складу са доказима које можемо прикупити и обавијестити јавност и донијети одлуку у складу са тим и надам се да, као друштво, више нећемо дозволити да неки случајеви остану у фиокама гдје ће се чекати неко вријеме, кроз десет година, да се рјешавају кад ће можда бити и касно“- каже в.д. АСК-а.
Дракић истиче да га је, од ступања на дужност, сачекао велики број неријешених предмета те да је, са својим тимом, до сада успио да ријечи или скоро ријеши 50 одсто таквих случајева. Проток времена у многим тим случајевима ствара ситуацију да Агенција може донијети одлуку али у многим неће бити прекршајне санкције.
,,Нема чак ни оне прекршајне санкције што је што је деморалишућа ствар са становишта Агенције. Јер ми можемо сада утврдити да неко крши закон као што смо ових мјесеци и утврђивали убројним случајевима али без икаквог епилога јер је толики проток времена да се чак не може покренути ни прекртшајни поступак. Треба поменути да добар рад Агенције или неког другог не значи ништа уколико све институције у систему не раде заједно и нису све заједно довољно добре“- каже Дракић.
На крају, Дракић истиче да је од суштинског значаја изградити повјерење међу институцијама како би борба против корупције имала значајније резултате.