Пресуда Вишег суда показала је да је 235 људи у Црној Гори 2020. године на порталу Удар означавано шпијунима, сарадницима разних служби из региона, а политиколог Владимир Павићевић у Специјалној емисији на Градској РТВ оцјењује да иза те афере стоји тадашњи предсједник државе Мило Ђукановић.
“У јавности се зна ко је био тај без чије дозволе није могло да се ради ништа слично, а то значи Мило Ђукановић. То је име које фигурира као кључно и за осмишљавање портала Удар, а у контексту покушаја да се осмисле механизми да се спријечи пад Миловог ДПС-а на изборима 30. августа 2020. године, казао је Павићевић за Градску.
Политиколог Владимир Павићевић, такође је један од оних који је био на мети овог портала.
“Колико сам ја разумио, на основу јавних дебата и пресуде, био сам таргетиран од стране појединаца из врха ДПС-а или људи блиских ДПС-у, а који су били под контролом Мила Ђукановића као дио једне шпијунске мреже. Осмишљавање те идеје да се активира портал Удар и да се дефинише око 230 људи, за које ће се објавити да су шпијуни и издајници, а све уочи избора 30. августа 2020. године. То је уједно и један од најсрамнијих пројеката који је неко осмислио у читавој историји Црне Горе. Сви знамо, на основу јавних дебата, да то можемо да вежемо за највише функционере ДПС-а и највјероватније за онога који је био најауторитативнији за све вријеме постојања ДПС-а”, казао је Павићевић.
Виши суд је донио пресуду у корист оштећених. То је потврдио и Врховни суд у ревизији пресуде, а што показује да држава није правовремено реаговала, те да је могла да спријечи све оно што је објављивано на порталу Удар.
Павићевић тврди да је све рађено “у име државе”, те да људи који су тада наступали у име државе нијесу, како каже, ништа урадили да би се то спријечило, умањило или провјерило.
“Већ у мају 2020. године, ми који смо се мало темељније бавили анализом процеса у црногорској политици, видјели смо да у сусрет тада предстојећим парламентарним изборима – Милов ДПС нема ни теоретске шансе да опстане на власти. Први доказ тога биле су тадашње литије које су окупиле много људи, вјерника, али и у људи који нијесу вјерници. Најзначајније је што су ти догађаји привукли један дио некадашњих Милових гласача, али и функционера. Ђукановић је у једном тренутку због тога и реаговао на говору у Тивту, назвавши те људе ‘лудачким покретом’. Литије су носиле огромну снагу која се тицала и политичких промјена. Имали смо и јаке опозиционе странке, а ту је била и још једна битна ствар – међународна детерминанта, јер је нашим међународним партнерима било потпуно неважно да ли ће Ђукановић добити те изборе. Они су Мила отписали, у смислу да је већ тада изгубио кључна упоришта код наших најважнијих међународних партнера. Тада је у ДПС-у настала идеја да настане портал Удар”, истакао је Павићевић.
Према његовим ријечима, свима је јасно да иза свега тога стоји Ђукановић, као лидер ДПС-а.
“У јавности се зна ко је био тај без чије дозволе није могло да се ради ништа слично, а то значи Мило Ђукановић. То је име које фигурира као кључно и за осмишљавање портала Удар, а у контексту покушаја да се осмисле механизми да се спријечи пад Миловог ДПС-а на изборима 30. августа 2020. године. Људи сада једноставно размишљају ако је све ово било намјештено, онда је намјештен и ‘Државни удар’ из 2016. Све то показује колико је Милова власт покушавала да опстане варајући и оптужујући људе”, казао је Павићевић.
Црна Гора, каже Павићевић, да би постала чланица ЕУ мора да понуди и велики резултат у борби против организованог криминала.
“Хрватска је да би ушла у ЕУ понудила Санадера и испунила захтјеве. У Црној Гори смо имали хапшења важних људи из полиције, тужилаштва, судова, али су изостала хапшења из политике, а то су можда и најважнији људи за организовање једне криминалне групе”, казао је Павићевић, који је поручио да Црна Гора мора да спроведе реформе у судству како би направили искорак у тој области.
Адвокат Булатовића, Никола Ангеловски казао је да је задовољена правда и доказ да појединац може да успије у борби против система.
“Тај храби човјек (Владо Булатовић) се одважио да тужи државу, управо због тога што га је та држава означила као шпијуна и сарадника стране службе, иако то он никад није био, што смо и доказали у самом поступку. Врховни суд је утврдио да је пресуда у супротности и са Законом о медијима и са Законом о облигационим односима. Врховни суд је ријешио једну врло једноставну ствар, јер су у поступку постојале двије различите пресуде – да ли је држава одговорна зато што није у том тренутку спријечила такав рад портала”, казао је Ангеловски.
Он истиче да сви који су били жртва овог портала треба да туже државу, како би се коначно увео систем одговорности.
Ангеловски наводи да је ефекат овог портала на грађане био велики, као и да су фотографије људи са друштвених мрежа објављиване на том порталу, па се и грађани нијесу осјећали безбједно.
На питање зашто је афера “Портал Удар” означена степеном тајности, како у АНБ-у, тако и у СДТ-у, Ангеловски је казао да очекује да се нови врховни државни тужилац укључи у цијелу ову причу.
“Овдје није постојао законом оправдани основ да се одреди ознака тајности на овим материјалима. Подсјећам да је Чланом 4, Закона о тајности података, прописано да се тајност података не може одредити у случају прикривања извршеног кривичног дјела, прекорачења или злоупотребе овлашћења, незаконитог акта и поступања или административне грешке органа. Овдје се све то десило. Имали смо масовну злоупотребу и кршење људских права од стране Агенције, коју као такву и јавно препознају Вукшић и Абазовић. Подсјетићу да су управо они означили АНБ да је масовно злоупотријебила своја овлашћења и кршила људска права. Ова афера има све елементе афере ‘Wатергате’ и ово би се по свим тим параметрима могло означити црногорским Wатергате-ом”, истакао је Ангеловски.
извор: РТЦГ