
Кривично ванрасправно вијеће Вишег суда оставило је на снази рјешење којим је окривљеном Душку Кнежевићу одређен притвор, због кривичног дјела злоупотреба положаја у привредном пословању путем подстрекавања, због опасности од бјекства, сазнаје ТВЦГ.
Кнежевић је синоћ саслушан у Вишем суду гдје су око 19:30 сати стигли су специјална тужитељка Тања Чолан Деретић и адвокат Душка Кнежевића Дражен Медојевић, а затим је стигао и други бранилац Здравко Ђукановић.
Ђукановић је рекао да је прогон Душка Кнежевића почео након што је одбио предлог бившег главног специјалног тужиоца Миливоја Катнића да оптужи возаче Атлас групе да су прали паре за потребе ДФ-а.
Он је додао да су након саслушања Кнежевића код истражног судије тражили полицијску заштиту јер је Кнежевићу угрожена безбједност.
Казао је да ће одбрана уложити жалбу на одлуку суда којом је Кнежевићу одређено да остаје на снази ранија одлука о притвору.
,,Ми ћемо на овакву одлуку уложити жалбу. Кнежевић је дао детаљан исказ како је почео политички прогон. Битно је да јавност зна да је тортура и прогон Кнежевића почео након предлога Миливоја Катнића Душку Кнежевићу да каже, натјера возаче Атлас групе да кажу да су прали новац, који је Славољуб Миго Стијеповић узео за потребе Демократског фронта. Он је рекао да не може то да каже јер је то рађено за потребе ДПС-а”, казао је, преноси Дан.
Предсједник Атлас групе Душко Кнежевић стигао је јуче у Црну Гору након чега је спроведен у Виши суд. Кнежевић је изручен нашој држави из Велике Британије.
“Службеници Сектора за борбу против криминала, су јуче, уз асистенцију службеника Сектора полиције посебне намјене, успјешно реализовали екстрадицију Д.К. (65), држављанина Црне Горе, из Велике Британије у Црну Гору”, саопштено је из УП.
Он се, како кажу, потражује ради вођења више кривичних поступака у нашој држави, због сумње да је починио кривична дјела злоупотреба положаја у привредном пословању путем потстрекавања, злоупотреба овлашћења у привреди путем потстрекавања, стварање криминалне организације и прање новца.
,,Екстрадициони поступак је, у веома кратком року, спроводен од стране Управе полиције и Специјалног државног тужилаштва Црне Горе са једне стране, и Министарства унутрашњих послова Велике Британије (Хоме Office) уз подршку Канцеларије официра за везу Велике Британије у Београду и Амбасаде Велике Британије у Подгорици, са друге стране. Екстрадиција је, рано јутрос, реализована посебним летом на релацији Лондон – Подгорица, уз високи степен мјера безбједности. Д.К. ће бити спроведен Вишем суду у Подгорици на даљу надлежност”, наводи се у саопштењу.
Суд у Лондону одлучио је у фебруару прошле године да изручи Кнежевића Црној Гори, а тим његових бранилаца најавио је жалбу с обзиром на то да тадашња одлука Вестминстерског суда у Лондону није била правоснажна.
Црна Гора је изручење Кнежевића тражила још у јулу 2019. године.
Оптужени бизнисмен Душко Кнежевић казао је за Вијести да у Црну Гору стиже са плавом торбом и да многима није пријатно што долази.
Поручио је и да је пристао на изручење прије него је искористио све правне механизме, јер не жели да дозволи да му се и даље пљачка имовина.
,,Пристао сам да се вратим у Црну Гору послије одлука суда да будем изручен. Процедурално нисмо користили могућности које смо имали, јер се врши пљачка моје имовине у Црној Гори и хтио сам да дођем да то зауставим, али и да докажем своју невиност, јер сви људи који су ме оптуживали сада су већ у затвору”, казао је он.
Упитан коме одговара, а коме не то што сада долази, одговорио је:
,,Долазим с плавом торбом, али ми иде са тегет комбинацијом. Достини није пријатно што долазим… Издржаћу, издржао сам и горе”, казао је Кнежевић, додајући да је у војној бази у Лондону, гдје ће црногорска полиција и доћи за њега.
Кнежевић је 2019. казао да је некадашњем предсједнику Црне Горе и Демократске партије социјалиста Милу Ђукановићу дао новац који се налазио у плавој торби, што је Ђукановић демантовао.
У фебруару прошле године главни судија у Вестминстерском суду, Пол Голдспринг одлучио је да случај Кнежевица пошаље државном секретару како би добио одобрење, саопштио је тада Кнежевићев правни тим тада.
Навели су да су разочарни овом одлуком и најавили жалбу чим се за то створе услови.
Процес подразумијева још четири инстанце укључујући одлуке Апелационог, а након тога и Врховног суда у Лондону гдје се разматра законитост одлуке, сви изведени докази, као и исправност самог првостепеног поступка.
Кнежевић је црногорски бизнисмен, једно вријеме сарадник некадашњег предсједника Црне Горе Мила Ђукановића, те власник Атлас групе.
Информативна служба Управе полиције Црне Горе је званично потврдила 2019. да је за Кнежевићем расписала потјерницу у вези са предметом који против њега води Специјално државно тужилаштво у вези више кривичних дјела.
Потјерницу за Кнежевићем Црна Гора је расписала након што је он у црногорским медијима објавио најмање три снимка о наводној корупцији у црногорском правосуђу и то док је један од главних актера, секретар Тужилаштва Ненад Вујошевић, саслушаван поводом оптужби да је дио криминалне групе коју је формирао Кнежевић. Један снимак биљежи како Кнежевић даје коверту пуну новца функционеру ДПС Славољубу Стијеповићу.
Кнежевић је у међувремену објавио још један снимак у коме Вујошевић тврди да му је бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић обећао да ће пустити Кнежевићевог кума на слободу.
Против Кнежевића се води више истрага Специјалног тужилаштва које се односе на утају пореза, прање новца и злоупотребу службеног положаја.
Предсједник Атлас групе Кнежевић избјегао је 2019. године хапшење одласком из Црне Горе у Велику Британију, чији је такође држављанин. Одбацује оптужбе против њега.
Да би неко био испоручен Црној Гори потребно је да о томе донесу одлуку државни секретар Уједињеног Краљевства и судови који су територијално надлежни за екстрадицију. Прије него што захтјев уопште дође до државног секретара он се подноси и Јединици за међународну криминалитет Министарства унутрашњих послова Британије.