Изасланик Сједињених Америчких Држава САД за Западни Балкан Габријел Ескобар саопштио је данас да вјерује да ће Црна Гора бити наредна чланица ЕУ, преносе Вијести.
Он је на онлајн брифингу са новинарима рекао да је неколико земаља Западног Балкана чврсто на путу ка евроатлантским интеграцијама и да је задовољан због тога.
“Посебно оне чланице НАТО-а – Албанија, Сјеверна Македонија и Црна Гора, које су у потпуности ангажоване у читавом процесу придруживања Европској унији”, казао је Ескобар.
На питање да ли је упознат са амандманима Црне Горе на Нацрт резолуцију о Сребреници и како коментарише подјеле у Влади око овог питања, одговорио је да су видјели амандмане, али да Црна Гора ради директно са подносиоцима резолуције.
Казао је да не би требало да буде никакве подјеле у Европи о томе и да је геноцид у Сребреници чињеница и резолуција једноставно подсјећа људе да је то историјска чињеница.
“И у вријеме када видите пораст порицања геноцида у региону и величање ратних злочинаца, ко-спонзори вјерују да је то био важан тренутак да се појача обиљежавање овог историјског догађаја и обезбиједе неки ресурси за едукацију. Дакле, то заиста не би требало да буде изазов јер не издваја ниједну државу, ниједну етничку припадност, нити било кога осим злочинаца. Што се тиче амандмана, Црна Гора је пуноправна и поштована чланица Уједињених нација и знам да смо неформално видели амандмане које су они предложили, али они раде директно са саизрађивачима резолуције и то је исправан начин. Црној Гори не треба посредник, она је поштована чланица УН и њен глас се може чути”, рекао је Ескобар.
Потврдио је да напушта функцију Специјалног изасланика за Балкан и да је дошао до краја свог трогодишњег мандата.
Објаснио је да је мандат заправо двогодишњи, али је тражио да остане додатну годину на тој функцији.
“Тада сам заиста вјеровао да ц́емо до краја ове године имати више напретка у вези са Охридским споразумом, да ц́емо имати пуну имплементацију и неких захтјева Србије и Заједнице српских општина, и да бисмо могли да приближимо Косово европским интеграцијама кроз Партнерство за мир и кандидатуру за Европску унију. Сада се још надам да се то може постиц́и кроз пуну примјену овог споразума о нормализацији, али нажалост, понестало ми је времена”, рекао је Ескобар.
извор: Вијести