
Група грађана ,,Алтернатива”, која организује бојкот одласка у трговине, позвала је грађане да данас и сјутра не иду у велике маркете, како би утицали на власнике да снизе цијене. Према писању медија данас није било гужви у великим трговачким маркетима.
Бојкот трговачких ланаца је донио одређене резултате и неминовно је да ће привремено доћи до смањења цијена намирница, сматра економски аналитичар Стеван Гајевић. Ипак, све су то само привремени ефекти а оне дугорочне треба тражити у једном општем друштвеном консензусу оцјењује Гајевић.
,,Најбољи ефекат би био један друштвени консензус, консензус Владе која је, на крају крајева, повећала тражњу административним повећавањем зарада. Потребан је консензус Владе, консензус трговаца, произвођача или прерађивача и грађана кроз социјалне акције Удружења потрошача, како би се један пакет производа оформио са нижим цијенама које би биле фиксне и јасне и у одређеним количинама”- казао је Гајевић.
На то што имамо константан раст цијена утиче више фактора, али је онај основни и пресудни то што имамо повећану тражњу за производима и услугама, сматра Гајевић.
,,У економији не постоји термин похлепа. Постоји термин када је тражња висока а цијене могу да буду високе докле год тражња постоји. На предмету економика предузећа на првој години Економског факултета учи се да, у суштини, растом тражње расту и цијене јер је то прилика трговцима да зараде. Све док се цијене не изједначе на том неком нултом нивоу, односно тачки пресјека, цијене ће расти тако да не можемо говорити о похлепи трговаца јер имамо значајно изражену тражњу у Црној Гори за свим производима и услугама не само оним што се продаје у маркетима и што је сада актуелно већ и за другим услугама типа, на жалост, кладионица, хазарда, да не говоримо о услугама угоститељских објеката, кафана и ресторана које су, како видимо, нон стоп пуне”- казао је Гајевић.
Он сматра да држава има механизме да поред ација ограничавања маржи и на други начин утиче на заустављање раста цијена.
,,Монополски уговори значе да код нас одређени трговци могу да увозе само одређене врсте роба. Значи не може сваки од 2300 регистованих трговаца да увози нпр. све врсте чоколаде, све врсте пиринча или какаа…Када бих ја водио економску политику, силом закона укинуо бих такву уговора без обзира што је она присутна и сасвим легитимна у Европској унији (ЕУ). Са друге стране, држава такође може да уочи да ли постоје одређени олигополи, заједнички увози или заједничко формирање цијена или радног времена што је кажњиво и чиме треба да се бави Агенција за спречавање конкуренције”- казао је економски аналитичар Гајевић.
Држава прије свега требе да преиспита подстицајне мјере у области пољопривреде и да фаворизује велике произвођаче као и извоз, јер идивидулани прозвођачи не стварају довоље ефекте, казао је Гајевић за Српску РТВ.