Надам се да ћемо четири поглавља затворити већ наредне неђеље на Међувладиној конференцији током мађарског предсједавања, казала је министарка европских послова Маида Горчевић. Истакла је да ће након затварања ових поглавља грађани осјетити озбиљне бенефите у наредном периоду.
Горчевић је гостујући у емисији ,,Будимо будни – питајте Владу” на Телевизији Црне Горе истакла да Црна Гора већ 12 година преговара са Европском унијом о нашем приступању, а да су за тај период затворена свега три поглавља.
„Ми сада успијевамо да затворимо 4 поглавља за само годину дана. То је изузетан успјех Владе и парламента“, нагласила је она.
Подсјетила је да су у питању поглавља 7, 10, 20 и 31 која се тичу интелектуалне својине, информатичког друштва и медија, индустријске политике и предузетништва и вањска и безбједносна политика.
Истакла је да ће након затварања ових поглавља грађани осјетити озбиљне бенефите већ у наредном периоду.
Нагласила је да се нада да ће се четири поглавља затворити већ наредне неђеље на Међувладиној конференцији током Мађарског предсједавања. То је, додаје, показатељ квалитетног рада у претходних 12 мјесеци.
„Нећемо ући у Европску унију ако не будемо имали озбиљно праћење судске одлуке које су изашли за новинаре али и за друге случајеве када говоримо о владавини права јер су то негђе поглавља за која их не можемо тако лако затворити. Поглавља 23 и 24 су поглавља која се прва отварају али се и затварају посљедња“, истакла је Горчевић.
Горчевић је истакла да је план да заједно са ова четири поглавља затворе 26 поглавља до краја 2026. године.
„Звучи амбициозно, али направили смо озбиљну анализу свих ставри које се очекују од Црне Горе да испуни на том путу.До краја 2026. године, што се поглавља 23 и 24 очекује нас изузетно доста посла“, закључила је Горчевић.
Реална су очекивања да ћемо 2028. године ући у Европску унију, каже Горчевић.
„Никада нисмо били ближи, сада се затварањем ова четири поглавља налазимо на самом прагу историјског момента“, поручује она.
Коментаришући случај у подгоричкој гимназији који је узнемирио црногорску јавност, након пријављеног случаја сексуалног узнемиравања од стране професора, Горчевић је казала да сама чињеница да се такво нешто дешава у школи гђе би ђеца требала да буду заштићена, показује да морамо градити институције, јачати образовни систем, али и градитии систем унутар Министарства унутрашњих послова и Управе полиције.
Нагласила је да ће у наредним данима истрага показати да ли је реаговање директорке подгоричке гимназије било у складу са законом и важећим прописима и да ли је требало реговати другачије.
„Жао ми је младу Сару која пролази и кроз ружне коментаре на друштвеним мрежама, и од стране других људе, треба да одређене буду охрабрене, да сјутра ако буду жртве не осјећају се да су нешто криве или да су нешто изазвале“, истакла је Горчевић.
Горчевић наглашава да морамо да стварамо бољи амбијент, да онда када дође до сексуалног узнемиравања, или сличних појава, друштво заштити жртву, а да починиоци одговарају за та дјела.