
Међувладина конференција између Црне Горе и Европске уније на којој ће Црна Гора затворити још једно преговарачко поглавље са Европском унијом биће одржана у Бриселу, у понедјељак 26. јануара.
На јучерашњој сједници Владе министарка европских послова Маида Горчевић је појаснила да је ријеч о поглављу 32-Финансијски надзор које се односи на усвајање међународно прихваћених стандарда у областима јавне унутрашње финансијске контроле, екстерне ревизије и најбоље праксе ЕУ и њхову примјену на цијели јавни сектор, дисциплину и транспарентност у коришћењу националних и средстава ЕУ.
Посебан значај овог поглавља огледа се у унапређењу система унутрашњих финансијских контрола, јачању независности и капацитета Државне ревизорске институције, заштити финансијских интереса ЕУ и еура од фалсификовања, истакнуто је.
Представљајући Извјештај о реализацији обавеза из Програма приступања Црне Горе Европској унији 2025-2026. за 2025. годину, министарка европских послова Маида Горчевић је казала да је Црна Гора у 2025. години задржала континуитет у испуњавању обавеза из процеса приступања Европској унији.
Она је похвалила институције које су оствариле потпуну реализацију својих обавеза, међу којима су и Министарство европских послова, Министарство одбране, Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Министарство вањских послова, Министарство здравља, Централна банка Црне Горе, Државна ревизорска институција, Фонд за здравствено осигурање Црне Горе и Ревизорско тијело. Висок степен реализације биљеже и кључни ресори, попут Министарства финансија, Министарства енергетике и рударства, Министарства просвјете, науке и иновација и Министарства унутрашњих послова, који носе значајан дио укупних обавеза.




