У Баранама грађани данас бирају локалну власт, а бирачка мјеста отворена су јутрос у седам сати. Право гласа има 23.645 бирача, а на изборима ће учествовати десет листа.
На локалним изборима у Беранама до 18 сати гласало је 51,7 одсто уписаних бирача, саопштено је из Општинске изборне комисије (ОИК).
На претходним локалним изборима у Беранама 2022. године, до 18 сати гласало је 53,81 одсто бирача.
Предсједник Општинске изборне комисије Беране Адмир Зејниловић саопштио је да је до 15 сати у Беранама гласало 41,58 одсто бирача, што је три до четири одсто мања излазност у односу на претгодне изборе.
Из коалиције “За будућност Берана”, коју предводо НСД саопштили су да је излазност у Беранама до 13 часова 31,04 одсто.
Изборни штаб Демократске Црне Горе саопштио је да је на локалним изборима у Беранама до 13 сати гласало 31,35 одсто бирача.
“Излазност на претходним локалним изборима одржаним 2022. године, до 13 часова, била је 35,84 одсто”, наводи се у саопштењу.
Из Изборног штаб Демократске Црне Горе саопштено је да је своје бирачко право на локалним изборима у Беранама до 10 сати оставрило 8,37% бирача.
Жријебањем је утврђен и редосљед на збирној листи за избор одборника у Скупштини општине Беране:
- Беране на првом мјесту, ПЕС-СНП
- “За будућност Берана – НСД, ДНП, УЦГ, ПЦГ”
- “За Беране! И срцем и знањем! др Миро Недић”
- СПП – Само право, странка правде и помирења
- Владислав Дајковић – Беране може боље – Слободна Црна Гора – слободни грађани Берана
- “Група грађана – живимо за младост Миланко Шћекић”
- Европски савез – СД, СДП, ЛП и грађани – да и теби сване, Беране!
- Демократе – “коријене чувамо, Беране градимо” – Божо Премовић
- “Град једнаких шанси” – Бошњачка странка, мр Ервин Ибрахимовић
- 10. Грађански покрет “Зато што волим Беране”
Из Агенције за аудио-визуелне медијске услуге (АМУ) саопштили су да изборна тишина започиње 24 сата прије дана одржавања избора и траје до затварања бирачких мјеста.Из АМУ су подсјетили да у периоду изборне тишине није дозвољено медијско представљање подносилаца изборних листа и кандидата са изборних листа, нити политичко оглашавање.
Подсјећају да није дозвољено објављивање процјене резултата гласања, објављивање резултата телефонског анкетирања или уличних анкета спроведених међу бирачима.
Током предизборне тишине, како су саопштили из АМУ, није дозвољено емитовање слогана, редних бројева са изборне листе или других симбола који се односе на само једног или одређени број подносилаца изборних листа.
Подсјетимо, до политичке кризе и ванредних локалних избора у Општини Беране, дошло је када након прве двије године договорена ротација на мјесту предсједника општине између НСД и Демократе није успјела, јер није било неопходне већине у владајућој каолицији, и када све то није завршено до 13. јула.
Општина је, тако, остала „обезглављена“ све док Министарство јавне управе није 4. септембра распустило Скупштину општине и увело принудну управу, односно одредило одбор повјереника, а дан касније, 5. септембра, предсједник државе Јаков Милатовић расписао изборе за 8. децембар.
Тај одбор, на чијем челу је Златко Глигоријевић (МЈУ) на првој наредној сједници, након конститутивне, изабрао је за предсједника општине Божа Премовића (Демократе).
Након претходних редовних избора, у првој половини 2022. године, већинску коалицију су направили ДФ, Демократе, тадашња листа под називом „Беране сад“, а коју је подржавао тада покрет у формирању Европа сад, затим Права Црна Гора и Уједињена Црна Гора са 19 одборника.
СНП са седам и ДПС са тадашњим коалиционим партнерима и девет одборника били су у опозицији.
Одбор повјереника Општине Беране прву сједницу је одржао 16. октобра. Одлучили су да ће за предстојеће локалне изборе нови сазив Скупштине општине Беране чинити 34 одборника, један мање него у претходном сазиву.
Та одлука је услиједила након објављивања података са пописа, који је показао да је дошло до смањења броја становника.