
Пуна функционалност и стабилност свих институција које су од значаја за процес европске интеграције од изузетне је важности како би се у наредном периоду испунила очекивања која се односе на чланство у ЕУ, поручио је потпредсједник Владе Филип Ивановић који се јуче у Бриселу састао са бројним званичницима ЕУ. Коментаришући блокаду затварања једног преговарачког поглавља од стране Хрватске, Ивановић наглашава да то поглавље није блокирано већ заустављено и да очекује да се током билатералних консултација између Загреба и Подгорице ријеше нека питања која су на дневном реду.
Црна Гора има апсолутну и пуну подршку институција Европске уније на путу проширења, како би постала прва наредна чланица, поручио је потпредсједник Владе Филип Ивановић након бројних сусрета у Бриселу. Међутим, питање које у овом тренутку оптерећује ЕУ агенду је нефункционалност одређених институција. Стога, заједнички став свих саговорника јесте неопходност постизања најширег политичко-друштвеног консензуса.
Ивановић наглашава и да од стране ЕУ стижу одличне поруке када је у питању амбициозни план Подгорице да заврши преговарачки процес до краја 2026. Истиче и да ускоро очекује добре резултате у комуникацији са званичним Загребом, који недавно није дао сагласност за затварање једног преговарачког поглавља.
Шарец позвао на смиривање тензија у црногорском друштву
Потпредсједник Владе Црне Горе за вањске и европске послове др Филип Ивановић сусрео се у Бриселу са посланицима Европског парламента и то: Марјаном Шарецом, сталним извјестиоцем за Црну Гору, Дејвидом Мекалистером, предсједником Одбора Европског парламента за вањске послове (АФЕТ), европосланицом Жељаном Зовко, потпредсједницом Европске народне партије, европослаником Владимиром Прибиличем, извјестиоцем из сјенке групације Зелених за Црну Гору, те Костасом Мавридесом, извјестиоцем из сјенке за Црну Гору у име политичке групације Социјалиста и демократа, наводе у саопштењу из Кабинета потпредсједника Владе за вањске и европске послове.
Саговорници су се, како наводе у саопштењу, осврнули на актуелна политичка дешавања у Црној Гори, са акцентом на важност вођења дијалога између парламентарне већине и опозиције, због значаја тренутка за Црну Гору, те да је неопходно превазићи партијске интересе и заједничким снагама учинити све како би земља постала пуноправна чланица до 2028. године.
Шарец је поновио да Црна Гора има значајну подршку Европског парламента и указао на значај наставка убрзаног рада на испуњавању свих мјерила за затварање поглавља. Навео да ће успјех Црне Горе бити подстрек и ЕУ и државама региона, те истакао да се ова шанса не смије пропустити. Позвао на смиривање тензија у друштву и окретању разговору и постизању договора.
Предсједник Одбора Европског парламента за вањске послове (АФЕТ) м, Мекалистер, саопштио је да Црна Гора има пуну подршку Европског парламента, констатујући да је наша земља, која је отворила сва поглавља, најбољи кандидат за приступање Унији. Поздравио постигнуто у протеклој години, указујући на важност очувања вањскополитичког курса и унутрашње политичке стабилности, уз избјегавање поларизације друштва, која не доноси никакав напредак. Истакао је важност аспекта изградње консензуса међу партијама, али и постизања договора са сусједном Хрватском око билатералних питања. Закључио је ријечима да је потпредсједник Владе Црне Горе, Ивановић добродошао на сједницу АФЕТ-а, гаге би се обратио члановима Одбора и пренио добре вијести из Црне Горе.
Извјестилац из сјенке Мавридес, обећао је сву помоћ Црној Гори у предстојећем периоду, нарочито имајући у виду да Кипар преузима предсједавање Савјетом Европске уније у првој половини 2026. године, када се очекује затварање великог броја поглавља. Сугерисао је да се Црна Гора за све евентуалне иницијативе у наредном периоду обрати њему, како би благовремено могао да организује и обезбиједи подршку у Европском парламенту, саопштавају из Кабинета потпредсједника Владе за вањске и европске послове.
Током посјете главном граду ЕУ Ивановић се састао и са новим директором за Европу у Европској служби за вањске послове Матијем Масиком, генералним директором у директорату за просирење Гертом Копманом, као и са бројном заступницима у европском парламенту. За сјутра ау планирани сусрети са дипломатама у радној групи за просирење Савјета ЕУ и генералном директорком Службе за вањске послове ЕУ Белен Карбонел.
Извор: РТЦГ