Директорица Гимназије “Слободан Шкеровић” Биљана Вучуровић сумња да је посљедњи извјештај Завода за школство о надзору рада у тој школи необјективан због утицаја медијске кампање НВО организација која је услиједила против ње због случаја сексуалног узнемиравања бивше ученице од професора у Гимназији. Указује на неправилности у раду надзорног тима Завода и сумња да су радили по налогу министарке просвјете Анђеле Јакшић Стојановић.
Како је Вучуровић навела у саопштењу, Гимназија “Слободан Шкеровић” је упознала одмах са децембарским Извјештајем Завода за школство чланове Савјета родитеља и Наставничког вијећа што је и била у обавези, а и Ученички парламент је упућен да прочита исти Извјештај о којем ће говорити на првој сједници у другом полугодишту.
“Како су крупне разлике уочене у Извјештају надзорног тима Завода за школство од децембра 2023. у подгоричкој гимназији, када је директорица за управљање и руковођење школом оцијењена оцјеном 9, и Извјештаја усљед медијске кампање НВО организација, долази се до сумње у објективност надзорних резултата, њихових анкета и активности. Наиме, уочене су неправилности у раду Завода за школство током надзорних активности што је предмет приговора Гимназије на актуелни Извјештај надзора”, наводи Вучуровић.
Неки од приговора подгоричке гимназије су да од осам чланова надзорног тима, половина њих не ради у Одсјеку за надзор и немају довољно искуства.
“Они су послати са једним циљем који одређује директорица Раба Хоџић, а по нарађењу неснађене у свом послу министарке Јакшић Стојановић. Један члан тима има искуство од пар мјесеци у раду што је недовољно за квалитетан надзор школе, те представља штету у раду надзорног органа. Запослени у Заводу за школство могу бити именовани за рад у надзорном органу само ако су сви надзорници заузети, о чему ниједан надзорник није приложио доказ Гимназији, нити се иједан од њих легитимисао по доласку у надзор. По члану 13 и члану 14 Правилника о образовању тима, надзорници су прекршили своја овлашћења, јер није ни образложено зашто запослени из Одсјека за надзор нису били ангажовани у овом надзору и чиме су били преоптерећени у датом трену, па су други, са недовољно искуства у надзорном послу именовани. Иако су по Правилнику о садржају, облицима и начину утврђивања квалитета били у обавези да квалитет рада установе искажу оцјенама на бројчаној скали од 1 до 10, надзорници нису у раду поштовали правилник, већ је рад школе био дат у препорукама и сугестијама што је у супротности са Правилником по којем се изводи надзор”, наглашава Вучуровић.