
Предсједник Демократске народне партије (ДНП) Милан Кнежевић позвао је главног специјалног тужиоца Владимира Нововића и врховног државног тужиоца Милорада Марковића да се огласе да ли су случајеви ,,црних тројки” застарјели.
,,Ако није важно ко је убио Душка Јовановића, Павла Булатовића и остале, нека нам кажу па да расформирамо одбор и да се не враћамо у мрачну прошлост, сједући тамо по пет-шест сати”, рекао је Кнежевић у емисији “Клуб Аплус”.
Према његовим ријечима, водеће тужилачке институције бјеже од саслушања бившег шефа државе Мила Ђукановића као ,,мокра мачка поред трафостанице”.
,,Не смију да крену на њега. Зато се рециклирају случајеви попут државног удара које служе за замајавање јавности. Ниједном нису Ђукановића позвали на саслушање”, казао је Кнежевић.
Кнежевић је током гостовања на Аплус телевизији открио да су раније постојале сугестије да се, како је казао, “мало прикочи” са Анкетним одбором.
,,Кад смо одбор најављивали, из Тужилаштва су нам поручивали да су случајеви “црних тројки” застарјели”, тврди Кнежевић.
Према ријечима Кнежевића, активности Анкетног одбора су катарза кроз које треба да прође црногорско друштво.
Такође је поручио да опозициони посланици и чланови одбора треба да осјећају макар хуману потребу да допринесемо расветљавању околности из тог периода.
,,Њима то не одговара, јер им је држава настајала на шверцу. Ово је приватна и шверцерска држава Мила Ђукановића и нема везе са оном Црном Гором о којој смо учили каква треба да буде”, сматра Кнежевић.
Како је казао, опозиција не може да прихвати чињеницу да је држава Црна Гора настајала на убиствима.
,,То је била пропаст и дегенерисање основних традиционалних вриједности. То је била основа и никако то не могу да поднесу. Зато се стално враћају на Ивана Стамболића, Слободана Милошевића…Ако мисле да могу да допринесем рјешавању убиства Стамболића и Славка Ћурувије, спреман сам да поднесем иницијативу за формирање одбора и за те случајеве”, рекао је Кнежевић, гостујући на Аплус телевизији.
Према његовим ријечима, бивши премијер Душко Марковић покушава да се ,,опере” кроз функцију предсједника нове странке.
,,Па говори и да му је Мило Ђукановић бивши пријатељ. Ја мислим да то није довољно”, оцијенио је Кнежевић.
Коментаришући информације да је недавно ухапшени Иван Делић био члан такозване ,,Седме управе”, Кнежевић поручује да Делића треба да саслуша Тужилаштво.
“Нека то не чини Анкетни одбор, већ Тужилаштво, да неко не мисли да смо жељни преузимања законских механизама. Та “Седма управа” је означено као ођељење које је учествовало у егзекуцијама политичких противника и неистомишљеника режима”, рекао је Кнежевић.
Према ријечима Кнежевића, Анкетни одбор нема намјеру да редефинише правни статус Црне Горе.
,,Немамо ни намјеру да вратимо Црну Гору у заједницу са Србијом, али имамо намјеру да расвијетлимо све злочине и непочинства. Неко кад се гледа у огледало, не види себе као ћелавог и клемпавог, а крваве су му руке. Ја можда јесам и ћелав и клемпав, али ми руке нису крваве. За разлику од оних којима су руке крваве, па сад покушавају да их оперу са причом да су бранили независну Црну Гору”, рекао је Кнежевић у свом стилу.
Кнежевић је такође подсјетио да су некадашње вође земуског клана Душан Спасојевић и Миле Луковић били чланови државне безбједности Црне Горе.
,,Имали су легитимације, адресе у Црној Гори, црногорске личне карте…Зато кад ја кажем да је црногорска служба државне безбједности имала уђела у атентату на тадашњег премијера Србије Зорана Ђинђића, то поткрепљујем управо са овим чињеницама. Без обзира што ја мислим све најгоре о Ђинђићевој политици, нико не заслужује да буде убијен због својих политичких ставова”, закључио је Кнежевић.
Извор: А плус




