
Коалициони споразум потписан је данас између предсједника Демократске Црне Горе, Новске листе и коалиције За будућност Херцег Новог и Боке, којим су дефинисане политичке позиције у општини. Досадашњи предсједник Општине Стеван Катић истакоа је да су постигли договор по којем ће већ данас бити именовани челни људи, он за предсједника Општине, испред Новске листе предсједник Скупштине, а испред коалиције За будућност Херцег Новог и Боке потпредсједник општине.
Како је казао представник листе За будућност Херцег Новог, данас ће за предсједника скупштине изабрати Милоша Коњевића испред Новске листе, кандидат за предсједника општине је Стеван Катић, док ће потпредсједничко мјесто припасти коалицији За будућност Херцег Новога и Боке.
Отовић је казао да ће се видјети да ли ће он бити потпредседник општине.
“Видјећемо, то мјесто сходно коалиционом споразуму припада нашој коалицији и ми ћемо ту предложити кандидата са наше листе. Што се тиче самог коалиционог споразума, он се прије свега бави принципима функционисања наше власти. Ово је власт континуитета, вјерујемо да ћемо заједничким снагама све пројекте које су тренутно у фази реализације спровести до краја. Радићемо интензивно на даљем побољшању услова и стања у Институту Др. Симо Милошевић, рјешавања питања болнице у Мељинама. Значи наставићемо да водимо рачуна о свим грађанима Херцег Новога са посебним освртом на социјалне политике. Заједничким снагама ћемо ићи ка правцу још бржег рјешавања изградње школе у Игалу. Ја могу да кажем исред наше коалиције коју чине Нова српска демократија, Демократска народна партија, Права Црна Гора и Уједињена Црна Гора да као и до сад бићемо коалициони партнер који је одговоран, који поштује све оно што је написано и са нашим кадровским капацитетима даћемо допринос добром функционисању наше локалне самоуправе”, казао је Отовић.
Испред Новске листе Милош Коњевић је казао да се наставља континуитет власти и да настављају свој пут који су започели 2017. године.
“Честитке старој-новој власти, настављамо гдје смо кренули 2017. УРА није дио власти, јер ни на државном нивоу није. Задовољни смо са досадашњим преговорима, политичке функције су подијељене идемо у даљи развој општине, рад на великим пројектима на локалу Аутобуску станицу, Његошеву улицу… Власт коју предводимо Стеван Катић и ја од 2017. наставља свој пут и напредак овог града ово је добитна комбинација и то смо показали многи пута до сада”, казао је Коњевић.
Досадашњи, али и будући предсједник општине Стеван Катић истакао да је све од данас озваничено и да је договор постигнут за релативно кратко вријеме.
Како је нагласио наставља се континуитет, односно исти коалицијални партнери који врше власт у општини Херцег Нови посљедњих осам година, направили су добар и квалитетан договор. Преговори нису трајали предуго, и врло брзо су утврдили све принципе како и на који начин ће вршити власт, односно наставити да завршавају све оне започете пројекте са једне стране, као и све оно ново што је већ предвиђено свим програмима ове три изборне листе и свега онога што је дефинисано самим коалиционим споразумом.
“Прихваћен је наш предлог, што се негдје и подразумијевало да она листа која је освојила највећи број гласова добије мјесто предсједника општине, друга, по снази, а то је Новска листа предсједника Скупштине општине и трећа, односно, коалиција За будућност Херцег Новог и Боке, потпредсједника општине, тако да је то дефинисано. Ево, ми ћемо данас на сједници имати кандидата испред Новске листе за предсједника Скупштине општине, који ће бити изабран. Након тога се очекује формирање осталих скупштинских одбора, избор поново предсједника општине и тиме ћемо завршити конституисање на основу закона о избору одборника и посланика, конституисање скупштине, односно власти у Херцег Новом која почиње свој нови мандат од овог тренутка”, казао је Катић.
Како је додао УРА више није дио власти, али није искључено да неће бити у некој сљедећој фази.
“Имали смо неке разговоре свакако и са Грађанским покретом УРА и са Грађанским покретом ИДЕМО, тако да у сваком случају ту је став да ће они гласати и подржавати све одлуке које сматрају да су за интерес града, што је такође веома овако један да кажем, конструктиван вид њиховог дјелованја. У сваком случају остављена је могућност да се и овај споразум анексира и да се прошири са партнерима, као што је то негдје било и у претходном периоду. Тако да није искључено, ми смо у сваком случају имали добре релације и имамо и данас добре релације са Грађанским покретом УРА”, нагласио је Катић.
Истиче да је носилац листе “Идемо” Оливера Доклестић рекла да неће бити дио власти, те да је у разговорима за формирање власти рекла да у овом броју мандата, 28, 29, она не може да има неку значајну улогу.
“Тако да је одлучила да не буде дио власти, али са друге стране и она је рекла то да ће подржавати оно што мисли да је добро, да ће критиковати оно што не ваља и на крају крајева то је све легитимно и то је све демократија”, закључио је Катић.




