
Министарка туризма Црне Горе Симонида Кордић боравила је у званичној посјети Србији, гдје се састала са министром туризма и омладине Хусеином Мемићем. На састанку су размотрене бројне иницијативе у циљу унапређења сарадње двије земље у области туризма, а посебан акценат стављен је на потребу дубље регионалне повезаности и заједничког наступа на међународном тржишту.
„Дала сам иницијативу за успостављање заједничког граничног прелаза у Добракову, како би се убрзао прелазак границе и поједноставиле процедуре које тренутно постоје због двоструких контрола“, казала је Кордић.
Истакла је и значај заједничке промоције туристичких потенцијала Црне Горе и Србије на далеким тржиштима.
Такође, нагласила је потребу за стварањем услова који би омогућили продужење туристичке сезоне током цијеле године, чиме би се допринијело већој одрживости и диверзификацији туристичке понуде.
Мемић је указао на осјетљивост туристичке индустрије на спољне факторе, као и унутрашње друштвено-политичке изазове који могу утицати на кретања у сектору туризма.
Представио је и неколико важних иницијатива свог министарства, међу којима је развој нове дигиталне платформе за промоцију сеоског туризма и онлине продају домаћих пољопривредних производа.
Током боравка у Београду, Кордић се састала и са амбасадорима Португала и Кипра. У разговору са амбасадором Португала Joséom Ruiem Velezom Caroçom разматране су могућности за повећање туристичких долазака из ове земље. Амбасадор је истакао да број долазака португалских туриста у регион биљежи раст, али да још увијек није на задовољавајућем нивоу, те да би успостављање директних авио линија значајно помогло.
Амбасадор Кипра Андреас Фотиу казао је да је приоритет у његовом раду унапређење односа двије земље, кроз потписивање билатералних споразума.
Такође, понудио је подршку Кипра Црној Гори на путу ЕУ интеграција, како у техничком смислу, тако и у виду експертизе у контексту спровођења већ усклађеног законодавства ЦГ за правном тековином ЕУ.




