Дуго чекана реконструкција Владе догодила се прије нешто више од мјесец дана, односно 23. јула. Приликом реконструкције, прилику да руководе одређеним ресорима су добили и представници српског народа. Једно од нових кадровских рјешења у Влади Милојка Спајића је и госпођа Симонида Кордић, која је постављена за министра туризма.
С обзиром да је туризам важна привредна грана и може се рећи најважнији покретач економског развоја Црне Горе, контактирали смо министра Симониду Кордић како бисмо сазнали шта су њени циљеви, односно циљеви и планови Министарства туризма током њеног мандата и које промјене можемо очекивати у раду тог владиног ресора.
Борба: Недавно сте преузели руковођење Министарством туризма. Какво стање сте затекли у том ресору и шта планирате да унаприједите у функционисању поменутог министарства?
„Заиста је куриозитет да последњих петнаест година није постојало Министарство туризма као засебан сектор у Влади Црне Горе. Од туризма се убира око 25% бруто домаћег производа и било је више него потребно имати министарство које се стриктно тиче најважније привредне гране у држави. Довољно је рећи да, практично, сваки трећи евро на рачунима грађана долази од туризма.
По ступању на функцију министра, увидјела сам оне проблеме на којима треба посебно марљиво радити. Управо из тог разлога смо ревносни на организацији функционисања ресорног министарства гдје постоји јака воља за унапређењем туристичке привреде.“
Борба: Који су примарни циљеви које сте зацртали да постигнете по питању унапређења услова за даљи развој туризма у Црној Гори?
„Навешћу неке од најупечатљивијих циљева који се налазе у првом плану. Потребно је умногоме модернизовати приступ овој области како бисмо имали свеобухватна рјешења када је у питању туризам. Желим истаћи да ће Министарство туризма форсирати принцип да је читава Црна Гора, у смислу туристичке понуде, један обједињен туристички пакет. Веома је битна и системска дигитализација података, чије непостојање отежава добијање прецизних информација и резултата рада у туризму. Без тога, не можете имати потпуно јасну слику о стању туризма у нашој земљи, што је елементарно потребно за успјешно планирање даљег развоја. Такође, мора се унаприједити и модернизовати категоризација смјештаја и угоститељских објеката која је изузетно важна за уредан ток тржишних активности.“
Борба: Који је тренутно највећи проблем са којим се суочава црногорски туризам?
„Проблеми су и застарјели закони, превазиђени приступи овој јако осјетљивој и битној области, али и слаба саобраћајна повезаност. Морате се прилагођавати новонасталим временима и узети у обзир да конкуренција не стоји у мјесту. Стога сте принуђени да хитно хватате темпо са трендовима. Црна Гора има ту срећу да посједује невјероватне природне љепоте и одушевљење гостију често свједочи о томе. Задатак свих нас је да гостима представимо земљу у што бољем свијетлу и одржимо корак са свјетским дестинацијама.“
Борба: Како коментаришете чињеницу да црногорски угоститељи сваке године подижу цијене, правдајући тај потез повећањем трошкова пословања, док квалитет својих услуга држе на релативно ниском нивоу (уколико га упоредимо са цијеном коју гост плаћа)?
„Тачно је да постоје случајеви гдје је видљив дисбаланс између цијене и квалитета услуге и то изазива незадовољство гостију и наноси штету цијелој привреди. Зато на ту појаву треба реаговати. Наравно, угоститељ или хотелијер који се буде држао таквог приступа неће дуго опстати у послу. Више не постоји устаљени модел по којем се гост одмара 10 дана на једном мјесту, већ морате извлачити економски максимум у много краћем периоду, нарочито уколико узмемо у обзир кретање гостију са једне локације на другу, због чега је неопходна адекватна понуда од сјевера до југа земље.
Посјетиоци ће радо потрошити новац на квалитетну и аутентичну понуду. Задовољан и одморан гост је врховна вриједност која треба да буде на уму код сваког привредника који креира политику пословања“ – закључила је Кордић.
Извор: https://t.ly/vp4QN