Повећавање пореза на додату вриједност за смјештај на 15 одсто негативно ће се одразити на конкурентност црногорске туристичке дестинације и за три године може имати погубне посљедице за наш туризам, саопштено је данас на сједници ОУ туризма и угоститељства.
У раду сједнице, коју је водио предсједник ОУ Ранко Јововић, поред привредника, учестовали су министар туризма Симонида Кордић, потпредсједник ПКЦГ Никола Вујовић, државни секретари Петар Драшковић и Вук Жижић, представници Националне и локалних туристичких организација.
Министарка Симонида Кордић међутим појашњава да амандманско дјеловање неће уродити плодом, јер је закон који прописује повећање ПДВ-а већ усвојен у Скупштини, а онда враћен на додатно разматрање од стране предсједника Црне Горе, па се тај механизам не може примијенити.
Предлаже привредницима да изнађу друго рјешење и подсјећа да је она издвојила мишљење на Влади и тражила фазну примјену овог закона.
Према њеним ријечима, негативни ефекти повећања ПДВ-а донекле ће бити компензоване умањењем оптерећења зарада запослених.
Она је, између осталог, истакла да се туристичка привреда и даље суочава са старим проблемима.
,,Саобраћајне гужве, слаба авио повезаност, загушења на граничним прелазима, комунална хигијена и изазови визне политике – то су питања која не можемо игнорисати. Они се морају рјешавати са највећом озбиљношћу и хитношћу. Свјесни смо да туризам није само посао једног министарства него је он је резултат синергије више ресора, а само заједничким напорима можемо постићи резултате које сви прижељкујемо”, поручила је Кордић.
Јововић је истакао да су туристички аранжмани за наредну годину већ уговорени уз цијену која укључује ПДВ са нижом стопом од седам одсто те да, због штете коју ће туризам претрпјети усљед њеног накнадног повећања, предлаже да се у име Одбора позове на амандманско дјелованје у Скупштини Црне Горе, како би се задржала нижа стопа ПДВ од седам одсто.
Како се наводи у саопштењу ПКЦГ привредници су једногласног става да ће наведено повећање ПДВ-а имати дугорочне негативне посљедице за пословање туристичких компанија, уз објашњење да цијене у црногорском туризму немају простора за повећање, с обзиром на то да, како тврде, окружење нуди све више за мање новца.
Потпредсједник Привредне коморе Никола Вујовић захвалио је ресорном министарству на досадашњој сарадњи и истакао да ће ова кровна асоцијација привреде бити поуздан партнер у рјешавању свих изазова.
Изразио је наду да ће неке од иницијатива које су привредници покренули бити реализоване, као и да ће се радити на проналажењу одговарајућих рјешења, те нагласио важност усвајања Закона о сталном сезонском раднику.
“Можемо сарађивати на бројним питањима, посебно онима који захтијевају стратешко рјешавање. Молим вас за редовну комуникацију и координацију како бисмо их благовремено ријешили. Свима нама мора бити исти циљ исти, а то је заједничко рјешавање изазова “, закључио је Вујовић.
Побољшати авио-повезаност
Привредници су истакли и важност развоја аеродромске инфраструктуре у Подгорици и Тивту, као и коначног опредјелјенја Владе по питању концесија на аеродроме. Побољшање авио-повезаности са Европом, уз кључну улогу националне авиокомпаније Аир Монтенегро, требало би да буде приоритет, при чему компанија мора сарађивати с туристичком привредом на дефинисању стратешких рута.
Директне авио-конекције с важним тржиштима су кључне за развој туризма, узимајући у обзир саобраћајну инфраструктуру Црне Горе.
Током сједнице, привредници су истакли да порези и фискално оптерећење представљају велики изазов за угоститеље.
“Повећање ПДВ-а са 7% на 21% озбиљно је угрозило пословање, смањило њихову профитабилност и конкурентност, што их ставља у лошији положај у односу на регионалне дестинације попут Хрватске и Албаније”, наводи се у саопштењу.
Такође су нагласили проблем сиве економије и нелојалне конкуренције који додатно отежавају пословање озбиљних угоститеља и хотелијера. Док већи хотели уредно плаћају порезе, мањи објекти често избјегавају фискалне обавезе, што како кажу, нарушава тржишну равнотежу.
“Са растућом конкуренцијом на Медитерану, гдје је понуда све већа од потражње, сваки исхитрен потез, као што је повећање пореза или лоше управљање, може озбиљно нарушити углед Црне Горе као туристичке дестинације и додатно отежати борбу за привлачење туриста, сматрају они”, наводи се у саопштењу ПКЦГ.
Посебно су истакли недостатак квалификоване радне снаге као један од кључних проблема у туризму. Привредници предлажу да се повећа фокус на образовање младих у овом сектору како би се дугорочно ријешило ово питање.
Поручили су да је без стратешког парнерства државе и директних учесника у туризму тешко направити резултат, ојачати амбијент и подићи квалитет дестинације, стога је неопходна нова Стратегија за развој туризма, која ће укључити брзу идентификацију и рјешавање кључних проблема, али и дугорочну визију за унапређење туристичке понуде и инфраструктуре.