Није добро да неко ко је био носилац важне функције у држави свих ових година коментарише одређене кривично правне процесе, казао је бивши министар правде и адвокат Марко Ковач у емисији “Са Српском у центар” коментаришући недавни интервју бившег предсједника Мила Ђукановића. Његове изјаве, како поручује, могу се тумачити и као одређана врста утицаја или пријетња правосудним органима.
„Другачије је изјаве давао када су процесуирани неки други бивши правосудни функционери, конкретно бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица. Тада је рекао да треба пустити институције да раде свој посао. Не знам зашто је сада другачије реаговао. Могуће је због подршке тим људима или због бојазни да би се поступци одвијали у неком другом смјеру”, казао је Ковач.
Говорећи о последњим хапшењима, Ковач је казао да све то доживљава као наставак борбе против организованог криминала у држави.
“Мислим да су у протеклом периоду СДТ и СПО показали да не калкулишу много у односу на кога покрећу своје поступке. Томе свједоче чињенице да су ти поступци покренути управо против великог броја главних носилаца правосудних функција и других функционера”, казао је Ковач.
Он је поздравио спремност СДТ-а и СПО-а да и даље иде у том правцу.
„Само остаје да се надамо да ће сви ови поступци бити снабдјевени адекватним доказима, како би се у даљем судском процесу завршили на начин да буду и чињенично и правно задовољена очекивања грађана Црне Горе, али и што већег степена правде и повратка у нормални живот”, нагласио је бивши министар правде.
Истиче да је највећи број поступака покренут на основу Скај апликације.
“Без снажне подршке ЕУРОПОЛ-а дефинитивно не бисмо имали ове поступке”, оцјењује Ковач.
Он је подсјетио да постоји одређено оптерећење када је рад судова у питању, јер је током последњих година велики број судија напустио своја радна мјеста и то је произвело велику празнину у судском апарату. Због тога и имамо, како објашњава Ковач, несразмјерно дуго трајање одређених судских процеса.
„Са друге стране, постоји проблем и у самом квалитету суђења и потпуно је оправдано питање да ли су све судије на висини задатка у погледу комплексности ових процеса који су пред њима. Постоји велики број судија у црногорском систему који су квалитетни, али постоје и они који нису. Велики недостатак у овом тренутку је предсједник Врховног суда који ће ту бити у пуном мандату”, рекао је Ковач.
Када је у питању проблем недостатка судија, Ковач сматра да држава мора да има активнију улогу у анимирању и подстицању младих правника да се кандидују за позиције судије. Рјешења морамо тражити кроз измјене законских рјешења али и одређене врсте скаутинга, истиче он.
„Најкритичније стање је у Основним судовима. У том смислу дали смо предлог да се повећању зараде за неких 350 евра, што је довело до тога да је укупна нето зарада сада 1400 или 1500 евра. Сматрам да ни то није довољно и да даље треба подизати плате. То је једно од кључних питања на које држава мора да ради ако мисли да задржи одређени квалитет у правосуђу”, казао је Ковач.
Ковач је казао да сада нико не спомиње „Ветинг“ и ако је то било опредељење предходне Владе, те да је требао да се одвија у фазама.
Говорећи о ситуацији у Шавнику оцијенио је да је питање неупсјелих избора у том граду ствар на којој је држава и администрација пала.
„Готово је невјероватно да ми као систем нисмо успјели да на прави начин организујемо и спроведемо изборе у једној општини. Мислим да ту држава није показала све способности које реално има на располагању и сав апарат који иде уз то свакако. Оно што јесте мој став јесте да се ти избори морају завршити на исти начин како су и започети без доношења неког новог прописа и мислим да је то једино исправно“, поручио је Ковач.