Специјални представник Европске уније за дијалог Мирослав Лајчак изјавио је да, уколико се не реши питање дијалога Београда и Приштине, може да се заборави на интеграцију читавог Западног Балкана у ЕУ, преноси Данас.
„Ако не решимо питање дијалога Београда и Приштине можемо да заборавимо на интеграцију Западног Балкана, не само Србије и Косова. Мислим да смо успели да урадимо најбољу могућу ствар са споразумом о нормализацији који је усвојен прошле године у Охриду али он никада није био примењен“ казао је Лајчак на регионалној конференцији о безбедности Глобсек у Прагу.
Европски званичник цитирао је поруку француског председника Емануела Макрона током посете Београду: „Пут је поплочан и зове се Охрид“.
„Недостаје међутим политичка воља, а и друштва нису спремна на то. Уз то имаћемо парламентарне изборе на Косову у фебруару, тако да је наивно очекивати преокрет пре избора. Али морамо да видимо значајан помак у имплементацији одамах после избора“, рекао је Лајчак.
Он је оцеио да би земље Западног Балкана, а посебно Црна Гора и Србија у идеалном сценаријју могле да се прикључе ЕУ за три до четири године.
„Летонија, Литванија и Словачка су завршиле приступе преговоре за мање од три године. Црна Гора и Србија преговарају годинама, а и даље су далеко од средине процеса. Али ако сте озбиљни, ако почнете да затварате поглавља, можете то да урадите за две и по године и још две огдине за ратификацију. Није нереално, али то је идеални сценарио“, казао је Лајчак.
Специјални представник је упозорио да је ЕУ годинама занемаривала земље Западног Балкана и своје обећање о пријему у ЕУ дато пре 21. годину.
„Емоције су ишчезле. Сада је јасно да је проширење геополитичка нужност али то не значи да смо ми спремни и да су они спремни јер су јако дуго били запостављени, емоције су ишчезле и нажалост нестала је готово потпуно посвећеност реформама“, рекао је Лајчак.
Он је казао да су раније, у време када је Словачка улазила у ЕУ, правила била јасна и да се знало да ако земља кандидат испуни критеријуме, да ће заиста и бити примљена у ЕУ.
„Сада тражите од њих да спроводе реформе а нису сигурни да ће то донети корист у виду чланства. И губите популарност. Зато се обе стране претварају, ми да ћемо их примити а они да раде све да их примимо, обе стране се претварају“, рекао је Лајчак.
Мирослав Лајчак подсетио је да 53 одсто грађана ЕУ жели проширење, али да, када се суоче са питањима попут тога да ли ће њихова земља и даље бити нето корисник средстава или да ли ће ЕУ са тим новим земљама бити јача, онда је спремност за проширење компликованија.
„Знам колико је лако за треће земље да спрече да ЕУ буде геополитички фактор. Довољно је да једну земљу чланицу убеде да примени вето“, рекао је Лајчак на панел дебати о проширењу ЕУ.