Потпуно је неприхватљиво да представници ДПС-а у изборној кампањи сада обећавају легализацију нелегалних објеката. Уз то, имали су више од тридесет година на располагању да ријеше овај проблем, а нису предузели ништа конкретно по том питању, казао је за портал Адриа кандидат за одборника у Скупштини Главног града са листе „За будућност Подгорице” Зоран Лакушић.
,,Како то нису урадили, потребно је да нова градска власт легализује све стамбене објекте, осим на локацијама предвиђеним урбанистичким плановима вишег реда.
Проблем нелегалне градње у Подгорици додатно се компликује високим трошковима легализације, који су несразмјерни у поређењу с окружењем и често недостижни за просјечног грађанина”, навео је он.
На територији Подгорице налази се, додаје, највећи број нелегално изграђених објеката у Црној Гори, а тренутне цијене за легализацију далеко премашују могућности грађана. У многим случајевима, грађани су били уцјењивани да плате ове високе накнаде, уз пријетње санкцијама од стране бивше ДПС власти уколико то не учине.
,,Очигледно је да процес легализације највише кошта саме грађане, док су они који су подстицали и профитирали од нелегалне градње, од избора до избора постајали све богатији. Бивша ДПС власт систематски је толерисала дивљу градњу ради политичких интереса. Оправдани су били протести грађана Подгорице из нелегалних насеља, који су незадовољни цијенама за легализацију својих објеката, али и недостатком јасно дефинисаних критеријума за категоризацију нелегалних објеката. Ово питање, које погађа преко 40.000 грађана Подгорице, деценијама се злоупотребљавало као средство предизборне уцјене”, рекао је он.
У Подгорици се процјењује да постоји око 16.430 нелегалних објеката, са просјечном основом од 78,48 м² по објекту, што говори о обиму проблема који захтијева хитно и систематско рјешавање.
,,Треба радити на моделу рјешења који укључује смањење трошкова легализације за грађане, уз јасно дефинисане критеријуме који ће омогућити правично рјешавање овог проблема. Легализација би се требала спровести под повољнијим условима, посебно за оне грађане који посједују један стамбени објекат и који су градили из нужде, док би власници комерцијалних објеката и они који посједују вишак стамбеног простора плаћали одговарајуће накнаде”, појашњава Лакушић.
Сматра да би за породице које живе у нелегално изграђеним објектима, под условом да је нето површина објекта максимално 30 м² по члану домаћинства, а које имају само један нелегално саграђени објекат на територији државе, легализација би требала бити бесплатна. За власнике нелегално подигнутих објеката који имају вишак стамбеног простора и баве се издавањем објеката, подразумијева се плаћање законом утврђене накнаде у више годишњих рата.
,,При том се не смију легализовати велики стамбени, пословни и други објекти прије провјере да ли је постојала корупција и криминално удруживање кроз овакве објекте и да се не дозволи затирање трагова криминалног и незаконитог ђеловања. Такође, Главни град мора преузети одговорност за довођење основне инфраструктуре у ова насеља, укључујући воду, канализацију, путеве и освјетљење. Урбанизација ових насеља и њихово укључивање у урбанистичке планове мора бити приоритет”, наводи он.
Сматра да треба понудити поштено, хумано и урбано рјешење проблема нелегалне градње, на принципима како је то регулисано у региону.
,,При томе треба осудити модел уцјена, превара, корупције и манипулација којима се 30 година служила бивша власт ДПС-а. Многи треба да се нађу на удару закона због уништења и девастације простора Подгорице. Ово питање мора бити ријешено праведно и транспарентно, како би се омогућило да грађани Подгорице добију оно што им припада – право на достојанствен и легалан животни простор”, закључио је он.
Извор: Тв Адриа