Влада Црне Горе је на данашњој сједници, на предлог министра Данила Шарановића, именовала Лазара Шћепановића за вршиоца дужности директора Управе полиције.
У саопштењу МУП-а наводе да је Шћепановић, дипломирани правник, полицијски службеник са двадесетогодишњим искуством у Управи полиције. Обављао је бројне руководеће функције, укључујући Сектор за борбу против криминала, специјалне јединице, станицу криминалистичке полиције по свим линијама рада и Регионални центар безбједности. Његова професионална достигнућа препозната су на националном и међународном нивоу.
“Поред беспрекорне биографије која говори о квалификованом, посвећеном и високо моралном професионалцу који је дао немјерљив допринос у борби против организованог криминаИа и корупције, константно је показивао висок степен познавања полицијског посла, уз визију развоја Управе полиције. Током његовог мандата на челу Сектора за борбу против криминала, постигнути су значајни резултати који су вратили овај сектор међу најефикасније у земљи, а Црна Гора је препозната као кредибилан међународни партнер”, наводи се у саопштењу Шарановића.
Током мандата Шћепановића, како додају, на челу Сектора за борбу против криминала, постигнути су изврсни резултати у откривању најтежих кривичних дијела против живота и тијела, сузбијању дјелованја организованих криминалних група, откривању дјела из области економског криминала, запљене оружја, те подигнут ниво активности из области борбе против трговине људима, кријумчарења оружја и еколошког криминала.
“Расвијетљено је 95 одсто свих кривичних дјела, укључујући 11 од 12 убистава и три тешка убиства извршена као посљедица сукоба ОКГ из претходних година (Бар 2018. године, Даниловград 2019. и 2020. године). Ријешена су 43 убиства у покушају, откривене и спријечене четири ликвидације, поднијето је око 750 кривичних и 565 прекршајних пријава против лица која се воде као чланови организованих криминалних група, оперативно интересантних лица и са њима повезаних лица. Откривено је преко 40 кривичних дјела трговине људима и недозвољеног преласка државне границе и кријумчарења људи, 757 кривичних дјела из области економског криминала (материјална штета се процјењује на преко 542 милиона еура), процесуирано је преко 120 кривичних дјела из области корупције, са нагласком на високу корупцију, лоцирано је и лишено слободе око 100 међународно тражених бјегунаца, заплијењено 1.088 комада оружја, откривено преко 300 кривичних дјела у вези са кријумчарењем преко 1.000 килограма опојних дрога, процесуирано 38 вођа и чланова ОКГ за кријумчарење преко 5.5 тона кокаина и још много тога, усљед чега је Сектор за борбу против криминала постао примјер професионализма и ефикасности”, закључују у саопштењу МУП-а.
Наглашавају да су међународне акције резултирале јачањем сарадње са ЕУРОПОЛ-ом и ИНТЕРПОЛ-ом, оснажена подршка дјелованју Специјалног државног тужилаштва, док су постигнути резултати похваљени и у извјештају Европске комисије.