
Предсједник ДЕМОС-а и доскорашњи предсједник скупштинског Одбора за међународне односе и исељенике Миодраг Лекић рекао је у разговору за Портал РТЦГ да крупна посљедица наставка недорасле државне политике јесте блокада европских интеграција. Лекић је говорио о формирању нове владе, посљедицама и добрим ефектима које тај процес може донијети.
– Како оцјењујете ток састављања владе и немале контраверзе па и тензије које су се подигле у досадашњем процесу?
Дух сарадње и широког консензуса мора да постоји у плуралистичким демократијама. Али не и по цијену састављања Владе супротно покренутој и доминантној друштвеној енергији и изборним резултатима. Једно и друго су изражавали захтјев за раскидом са коруптивно мафиократским системом и њиховим персоналним и партијским носиоцима.
Другим рјечима постоји опомењујуће искуство током три године, што због недораслости појединаца и политичких група, што због све присутније тенденције да је преварантска пракса образац модерне политике. То је у одређеној мјери испољено и приликом састављања 42 и 43 владе када је изиграна воља грађана. А потенцијалне посљедице свега тога су многоструке.
Почев од недемонтирања коруопционашког система у којем су најважнији сегменти власт и мафија – што је сада и са надлежних међународних инстанци потврђено-остварили идеалну сарадњу и били стуб система. Такође крупна посљедица наставка недорасле државне политике јесте и даља блокада европских интеграција.
– С друге стране чују се и промједбе управо уплива међународних фактора? Како то објаснити са претходном констатацијом о блокади европских интеграција?
Треба разликовати утицај ЕУ који је, и даље то сматрам, корисним за нас, дакле на плану усвајања европских стандарда и изградње правне државе, од других међународних утицаја овдје. Заправо ради се о утицајима који више личе на мешетарско дјеловање служби и појединаца покриdвено општим фразама о демократије, па и трагикомичним наступом педагошке политичке едукације Црне Горе, нажалост са резултатима даље хаотизације у нашој земљи. Чак и одбране носилаца претходног аутократско корупционаког система.
– Мислите и на представнике земаља ЕУ?
Могуће дјеловање одеђених представника држава ЕУ, и то не примарно у оквиру политике Европске уније, већ у другим форматима, па и парцијалним интересима је друга још комлекснија, ипак видљива тема.
У сваком случају међународни упливи, њихов простор дјеловања, понекад и на штету Црне Горе, ће зависити од нас овдје. Највише од оних који воде државу. Држање до достојанства земље и примарно њених интереса није у супротности са императивом сарадње са свијетом. Посебно са савезницима који поштују државу Црну Гору и доприносе њеној стабилости и прогресу.
– Ви сте недавно имали одређено искуство састављања владе у статусу мандатара. Да ли би могли упоредити два процеса?
Одређене разлике постоје и политичким контекстима.
Добивши и формално повјерење већине и парламенту за састављање владе покушао сам са се јавно одговорно однесем. И упркос опструкцијама шефа ауторитарно – корупираног система који је обављао и функцију предсједника државе.
Тада сам јавно прокламовао два принципа – први,” или ће влада бити озбиљна или је неће бити”. И други- “да ће се влада састављати искључиво на бази демократских принципа, односно устава Црне Горе и без мијешања са стране”. За очекивати је да се сада нова влада неће састављати по супротном принципу – или ће бити неозбиљна или је неће бити, и са одлучујућим страним утицајем.
– Какав ће по вама бити исход састављања владе?
Упркос забрињавајућим тенденцијама, још је, по свему судећи, много тога отворено. Мислим да у ПЕС-у има озбиљних, политички образованих особа, који би могли доприњети јавно одговорном и демократском вођењу процеса формирања владе. Дакле, остаје да се види даљи наставак који би морао водити што бржем и на вољи грађана формирању владе. У противном чека нас нестабилност, даља хаотизација друштва са свим посљедицама. Још један корак уназад би био неподношљив за грађане и нови тежак ударац држави Црној Гори.
Извор. РТЦГ
Фото: РТЦГ