Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић обратио се данас, током 18. засиједања Парламентарне скупштине Медитерана.
Велика ми је част и задовољство што могу да вам се обратим на 18. пленарној сесији Парламентарне скупштине Медитерана. Од како је основана 2005. године, ова организација је један од кључних фактора изградње, поспјешивања и очувања политичких, економских и друштвених веза које красе овај дио свијета, саопштио је Мандић.
Додао је да су Медитеранска регија и Средоземно море колијевка европских цивилизација које су дефинисале како наш континент, тако и читави свијет, те да су управо ту своја краљевства и царства стварали Египат, Рим, Картагина, Византија, Османлије…
Нећемо погријешити ако регион који сматрамо својим домом назовемо центром свијета, јер он то заиста јесте. Он представља раскршће сјевера и југа, истока и запада. Медитеран обједињује вриједности хришћанства, ислама и јудаизма. Сви геополитички процеси, дипломатија, економска и културна сарадња неизоставно су укоријењени и нераскидиво везани за Средоземље, додао је Мандић.
Иако млада организација, истиче предсједник Скупштине, Парламентарна скупштина Медитерана је за изузетно кратак период себе успоставила као главног субјекта парламентарне дипломатије у региону, али и шире.
Кроз оснаживање политичког дијалога и разумијевања међу државама чланицама Парламентарна скупштина Медитерана чини кључни фактор у очувању стабилности, али и изградњи боље будућности нашег региона, што је изузетно важно ако се узму у обзир геополитичке околности у којима се данас налази цијели свијет, навео је предсједник.
Додао је да Црна Гора са поносом истиче своје чланство у медитеранској породици и да као мала и изузетно шаренолика земља, сопственим примјером свједочи да различитости које красе и шири регион Медитерана, никада не би требале да нас раздвајају, већ напротив да нас допуњују и чине мозаик култура.
Наша земља се увијек дичила својим чојством и јунаштвом, а сматрам да се данас те вриједности најбоље виде у нашем залагању за очување мира и стабилности, те у помоћи онима којима је то данас најпотребније, подвукао је предсједник Скупштине.
Посебно је нагласио да су приликом разорних земљотреса који су претходне године девастирали Турску и Сирију, ватрогасци из Црне Горе истог трена, не чекајући да се испуне формални услови и процедуре, кренули пут погођених подручја, не би ли спасили, што је могуће више људи у рушевинама.
Хуманост свједочимо и данас када се цијела Европа суочава са новим таласом избјеглица из источне Европе, али и са Блиског истока. Велики број тих људи, бјежећи од ратних вихора, уточиште је пронашао управо у Црној Гори, али и другим земљама чланицама Парламентарне скупштине Медитерана, изјавио је предсједник.
Драги пријатељи, желим да са овог мјеста пошаљемо поруку мира јер једино заједничким залагањем можемо извршити притисак да се конфликти који свакога дана односе све више невиних живота, што прије зауставе, закључио је Мандић.