
Screenshot
Састанак Парламентарног одбора Европске уније и Црне Горе за стабилизацију и придруживање (ПОСП), којим предсједавају у име делегације Скупштине Црне Горе Дејан Ђуровић, и у име делегације Европског парламента Томас Вајц, почео је данас у Скупштини Црне Горе.
Како се наводи у саопштењу, отварајући 22. састанак ПОСП-а, предсједник Скупштине Андрија Мандић је казао да данашњи састанак представља важан корак на путу европских интеграција и јачању веза са Европском унијом.
Том приликом, како су казали из његовог кабинета, он се осврнуо на позитивне оцјене које је Скупштина Црне Горе добила у најновијем Извјештају Европске комисије, констатујући да је формирањем садашње парламентарне већине окончан дуг период политичке нестабилности.
“Посебно ми је драго што смо у овом сазиву направили мост између власти и опозиције када је у питању циљ за који се залаже 80 одсто грађана, а то је приступање ЕУ, те да су кључни закони готово без изузетка изгласани двотрећинском већином”, казао је Мандић.
Он је подсјетио да је актуелни 28. сазив направио историјске резултате у области правосуђа кроз доношење кључних именовања и усвајање сета закона који су донијели позитиван ИБАР.
“Те промјене нијесу остале незапажене од стране најистакнутијих европских званичника, међу којима желим посебно да истакнем досадашњег Европског комесара за проширење и сусједство, господина Оливера Вархељија, који је на свим адресама истакао овај напредак. Чврсто вјерујем да ћемо сјајну сарадњу наставити и са новим Европским комесаром као и са извјестиоцем Европског парламента господином Шарецом и да ћемо заједничким снагама завршити овај, за нас, кључни процес”, истакао је Мандић.
Наводећи да је Европска комисија у овогодишњем извјештају препознала импресиван напредак Црне Горе посебно у реформама владавине права и правосуђа, копредсједавајући Дејан Ђуровић је казао да је Црна Гора поносна на остварене резултате, који ће директно водити у фазу затварања појединих преговарачких поглавља. Како је навео, са оптимизмом се очекује да до краја године буду затворена четири преговарачка поглавља, чиме би се било корак ближе кључном циљу, пуноправном чланству у Европској унији. Он је подсјетио и на чињеницу да је прошле седмице Европска комисија одобрила и реформску агенду и тиме отворила пут за добијање средстава из Плана раста за Западни Балкан.
,,Европски интеграциони пут Црне Горе пролази кроз завршну фазу. Као земља предводница у процесу приступања посвећени смо усклађивању закона и стандарда са правним тековинама Европске уније и досљедно радимо на реформама у области владавине права, слободе медија, борбе против корупције и заштите људских права. Црна Гора остаје чврсто опредијељена ка циљу пуноправног чланства у Европској унији. Пред нама су важни задаци, а подршка коју добијамо од Европског парламента додатна је мотивација да устрајемо у овим напорима”, казао је Ђуровић, поручујући да је данашњи састанак прилика да се отворено разговара о важним питањима, сагледају постигнути резултати, идентификују изазови и заједнички осмисле будући кораци.
Вајц је, како се наводи у саопштењу, поручио да је Европски парламент спреман да подржи Црну Гору на европском путу.
Оцјењујући да је, додали су, од кључног значаја да два парламента учествују у овом процесу, те да је суштински важно да парламенти доприносе одлукама које се доносе на путу приступања Европској унији, Вајц је позвао да се удрженим снагама иде у правцу усвајања закона, ,,како би се ово обећање реализовало и у пракси и Црна Гора приступила Европској унији у најскорије вријеме”.
“Министарка европских послова Маида Горчевић је истакла да о уложеном раду и труду, најбоље свједочи добијање Извјештаја о процјени испуњености привремених мјерила у поглављима 23 и 24 (ИБАР). Како је навела, то је значајан подстрек, не само за Црну Гору, већ и за све земље кандидате, будући да потврђује да је политика проширења поново у фокусу”, поручују из Скупштине.
Према њиховим ријечима, Горчевић је истакла да су оцјене из Извјештаја додатна мотивација да наставимо са посвећеним испуњавањем обавеза из преговарачког процеса и тиме, дају пуни допринос остваривању стратешког државног циља – учлањења Црне Горе у Европску унију.
“Горчевић је поручила да постоји потпуна свијест о томе да ће даљи пут до пуне интеграције у ЕУ бити комплексан, те да су напори у наредне двије године кључни за европску будућност Црне Горе”, казали су они.
У име мађарског предсједавања Савјету Европске уније, амбасадор Мађарске у Црној Гори Јожеф Неђеши, навео је да Савјет остаје снажно посвећен процесу приступања Црне Горе Европској унији. Према његовим ријечима, ЕУ стоји уз своје партнере, и у том контексу је поновио да Савјет захваљује Црној Гори на усклађености са Заједничком вањском и безбједносном политиком ЕУ.
,,Ово је снажан сигнал стратешке посвећености ваше земље“, казао је Неђеши.
Амбасадор Европске уније (ЕУ) у Црној Гори Јохан Сатлер оцијенио је да је циљ уласка Црне Горе у ЕУ до 2028. амбициозан, али достижан.
,,Црна Гора је показала спремност и капацитет да брзо напредује уз подршку Европске уније и подстицај од стране институција Европске уније и држава чланица. Црна Гора је посебно напредовала у испуњавању обавеза које се тичу поглавља у области владавине права”, рекао је Сатлер.