
Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић казао је, коментаришући јучерашње гласање министра спољних послова Еврина Ибрахимовића за пријем Приштине у Савјет Европе, на састанку Комитета министара Савјета Европе да са коалиционим партнерима постоји јасан договор о функционисању извршне власти: заједнички радимо на реализацији спољнополитичког приоритета – учлањењу Црне Горе у ЕУ и због тога стављамо мораторијум на питања о којима не постоји сагласност унутар парламентарне већине.
,,Влада води унутрашњу и спољашњу политику Црне Горе и једино мјесто гдје се утврђује поштовање тих принципа су одлуке на сједницама Владе.
Јучерашњим гласањем на састанку Комитета министара Савјета Европе министар вањских послова Еврин Ибрахимовић, нарушио је оба принципа. Министар не смије да заступа оно што би лично желио, већ је дужан да извршава политику коју води Влада.
Ова Влада се залаже за улазак Црне Горе у ЕУ, а не за испуњавање спољнополитичких амбиција албанских политичара са Косова и Метохије. Једностраном одлуком да се гласа у Савјету Европе, без икаквих консултација са коалиционим партнерима, а посебно без одлуке Владе, министар вањских послова, директно је оспорио наше договоре и коалициони споразум, угрозио добросусједске односе са Србијом и покушао да скрене Црну Гору са ЕУ пута.
У крајњем, очекујем да се Влада Црне Горе јасно одреди према овом гласању.
Најновији поступци су супротни договорима и потписаном коалиционом споразуму и представљају само континуитет погрешних политика које су водиле раније власти, а које су поражене на изборима 2020. и 2023. године”- казао је предсједник Мандић.




