Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић отворио је Прво засједање Парламента за особе са инвалидитетом, које организује Одбор за људска права и слободе на чијем челу је Јован Јоле Вучуровић, поводом 3. децембра – Међународног дана особа са инвалидитетом и у сусрет 10. децембру – Међународном дану људских права.
Предсједник Мандић је у обраћању казао да му је изузетна част и задовољство што је Скупштина Црне Горе имала прилку да организује тематску сједницу поводом обиљежавања Међународног дана особа са инвалидитетом и што је на тај начин отворен важан дијалог о положају једне од најосјетљивијих група у нашем друштву.
,,Данашњи дан је прилика да саберемо шта је до сада постигнуто у борби за права лица са инвалидитетом и за дефинисање нашег дјеловања у даљем осигуравању њиховог достојанственог и равноправног живота. Ова сједница има за циљ да у фокус постави кључна питања која се тичу побољшања правнох и институционалног оквира у циљу заштите од дискриминације и постизања једнакости за особе са онвалидитетом”- казао је Мандић.
Предсједник Парламента је додао да је њихова обавеза, као представника народа да се неуморно боре за њухова права креирајући окружење у којем ће ове особе имати једнаке могућности за образовање, запослење, здравствену заштиту и активно учествовање у друштвеном животу.
,,Иако је положај особа са инвалидитетом у Црној Гори данас значајно бољи него у прошлости свјесни смо да морамо ићи још даље. Напредак у овој области не смије бити само ствар формалности, извјештаја или неког штрика већ конкретних промјена које ће осјетити свака особа са инвалидитетом и њена породица. Убрзање и оснаживање овог напретка, нарочито у областима образовања, запошљавања, социјалних и здравствених услуга остаје наш императив. Када је у питању конкретно побољшање животног стандарда лица са инвалидитетом не могу да прескочим чињеницу да је износ инвалиднине данас 303 евра, док је износ туђе његе 89 евра и да те цифре, тренутно, не прате повећање примања која су остварена у протеклом периоду”- каже Мандић.
Мандић сматра да би повећањем истих показали доледност у борби за праведније и друштво једнаких и да ће се наићи на подршку већине посланика у Скупштини када је у питању овај предлог.
,,Као друштво имамо моралну али и правну обавезу да одговоримо на препоруке надзорних тијела Уједињених нација (УН) и Савјета Европе (СЕ). Ове препоруке не смијемо доживљавати као терет већ као прилику да унаприједимо наше друштво градећи га на принципима једнакости, инклузије и правде. Посебно је важно нагласити значај дијалога и сарадње. Овај дан пружа могућност да особе са инвалидитетом, заједно са представницима свих релевантних политичких и друштвених актера изнесу своје ставове, изазове и предлоге. Само кроз укључивање свих актера у процес доношења одлука можемо осигурати да те одлуке одражавају стварне потребе и интересе особа са инвалидитетом. Данашњој сједницом али и свим наредним корацима које као инстутуције и држава будемо предузимали показујемо да смо опредијељени да идемо напријед. Ово је важан искорак ка достизању међународних стандарда и додатно остаживање наших напора у изградњи друштва у којем ће сви грађани имати једнаке шансе да остваре свој пуни потенцијал. У име Скупштине Црне Горе желим да нагласим нашу посвећеност том циљу. Препознавајући важност теме о којој данас говоримо увјерен сам да ће ова сједница резултирати конкретним и ефикасним мјерама које ће унаприједити живот особа са инвалидитетом у нашој земљи”- казао је је предсједник црногорског Парламента изражавајући најискренију захвалност свима који су се сабрали и што својим радом и ангажманом доприносе изградњи праведнијег друштва за све нас.
Догађај је организован у сарадњи са Министарством људских и мањинских права и Заштитником људских права и слобода Црне Горе.
У уводном дијелу, присутнима се обратио и Фатмир Ђека, министар људских и мањинских права, Синиша Бјековић, заштитник људских права и слобода и Марина Вујачић, извршна директорица НВО „Удружење младих са хендикепом“.
Ово је прво засиједање Парламента за особе са инвалидитетом на тему ,,Права особа са инвалидитетом у Црној Гори, са фокусом на кључне активности предузете на унапређењу правног и институционалног оквира и на реализацији препорука међународних организација у циљу заштите од дискриминације и промоције једнакости особа са инвалидитетом.