
,,Свима на Балкану, а посебно српском народу, најпотребнији је мир и то је кључна порука коју сам послао из Бањалуке. Колега Милан Кнежевић и ја смо желели да пошаљемо јасну поруку српског народа из Црне Горе који представљамо, а који жели да се очува мир у региону и поштује Дејтонски споразум, који је зауставио рат у БиХ. Заиста сматрам да непромишљене одлуке појединаца у овом моменту угрожавају стабилност, рекао је у интервју за „Политику” председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, замољен да оцени значај посете Бањалуци за политичке односе Републике Српске и Србије и могуће последице по унутрашњу политичку ситуацију у региону.
,,Посебно нам је важно што је председник Додик поново позвао на дијалог политичке представнике другог ентитета одмах након нашег састанка. На сваком месту понављам поруку да мир и стабилност немају алтернативу – сви морамо допринети изласку из кризе коју су изазвали неодговорни појединци, не мислећи о последицама за народе Балкана – додао је Мандић.
Говорећи о тренутној политичкоју ситуацији у Црној Гори у свијетлу односа са сусједним земљама, након јавних лекција званичног Загреба, Мандић је казао да сматра да унутрашња политичка ситуација у Црној Гори никад није била стабилнија и то је на најбољи начин одсликано добром сарадњом између представника народа који чине различитости ове земље у законодавној и извршној власти.
,,Црна Гора је суверена земља и њој нико не може делити лекције, баш онако као што ни ми не делимо другим државама. Жао ми је што су неки недобронамерни људи у суседним земљама Резолуцију о геноциду у систему логора Јасеновац, Дахау и Маутхаузен покушали да изокрену и прикажу као нешто што она није. Сви знају да она нити у једном свом делу не осуђује модерну Републику Хрватску, већ нацистичку и усташку творевину НДХ.
Људи који и у 21. веку налазе начине да оправдају монструозне злочине и геноцид над Србима, Јеврејима, Ромима и свима другима који су означени као непожељни од стране усташког режима и његовог поглавника Павелића заслужују највећу осуду и презрење од слободоумног света. Управо сам се у Јерусалиму сусрео са др Ефраимом Зурофом, последњим ловцем на нацисте и човеком који је пред лице правде извео злогласног заповедника логора Јасеновац Динка Шакића, и биће ми изузетна част и задовољство да га у скоријем периоду дочекам у Црној Гори. Борба против фашизма, нацизма, србофобије и антисемитизма је трајан процес и ми ту борбу настављамо. Такође, као што то ваши читаоци већ знају, ја сам упутио званичан позив свом колеги председнику Хрватског сабора Гордану Јандроковићу да заједно са делегацијом њиховог парламента буду моји гости и посете Црну Гору, како би разговарали о овим темама и доказали да нити једно слово ове резолуције није уперено против данашње Хрватске.
Мандић се у интервјуу за ,,Политику” осврнуо и на двојно држављанство које је, како је казао, тема коју је, након ступања на функцију председника Скупштине Црне Горе, први пут покренуо са нашим исељеницима.
,,Та иницијатива је нашла на велико одобравање од стране представника исељеничких организација, јер они живе за дан када ће моћи да уђу у Црну Гору са црногорским пасошем. Наравно, та иницијатива тицала би се свих наших исељеника, било да су у Србији, Турској, САД, Босни и Херцеговини или широм света. Често понављам да у Србији живи још једна Црна Гора. Такође, сви смо сведоци глобалних трендова и миграција. Црна Гора је мала земља, површине нешто испод 14.000 квадратних километара, и са око 600.000 становника. Белгија је само два пута површински већа од Црне Горе, али у њој живи готово 12 милиона становника. Холандија је два и по пута површински већа, а у њој живи скоро 18 милиона. Закључак се сам изводи. Црна Гора је идеалан простор за живот и морамо да осмислимо план како да у наредном периоду постанемо земља са милион становника. Шта је природније него да понудимо људима који своје корене имају у Црној Гори, чије су породице, куће, земља, гробови у њој, да добију право да се врате и своју будућност вежу за свој родни крај?
То је поента моје иницијативе у вези са двојним држављанством, а не никакав изборни инжењеринг. Законска регулатива свакако предвиђа да уз држављанство особа мора да живи одређени, не тако мали временски период, у Црној Гори како би имала право гласа. Ту истински не видим ништа спорно. Ако се неко одлучи да свој живот гради у нашој земљи, па нема ништа природније него да има право и да одлучује о политици те земље. Саветници из мог кабинета су у контакту са нашим колегама из Турске када је у питању „плави картон” и наш правни тим ће детаљно проучити и ту врсту приступа статуса држављана једне земље”- рекао је Мандић за ,,Политику.
Осврћући се на дешавања у Босни и Херцеговини Мандић је казао да вјерује да ће на крају преовладати хладне и прибране главе и да ће се сачувати мир.
,,Све друге опције нас одводе у неизвесност каква сада не треба нити једној земљи на Балкану. Морамо да научимо да радимо заједно, поштујући једни друге и чувајући свој идентитет и традицију. Сигурно да решење не би била употреба силе или наметање решења супротних Уставу БиХ”- рекао је предсједник црногорског Парламента.
Говорећи о предстојећим изборима у Никшићу и очекивањима од њих Мандић је рекао да је ноо што се десило у Будви последица изборне преваре и да се то не можеу тумачити као губитак парламентарне већине.
,,Грађани су на изборе изашли и дали снажну подршку идејама и порукама које на државном нивоу шаље парламентарна већина. Сасвим друга је ствар што је једна група грађана одлучила да након избора ту народну вољу изокрене и направи дил са партијом која је у остатку државе на маргинама политичких одлучивања и утицаја, управо због њихове доследне сарадње са организованим криминалом у Црној Гори и чувању лика и дела Мила Ђукановића. Управо у контексту изборне преваре која је спроведена у Будви, сигуран сам у убедљиву победу Марка Ковачевића и наше листе у Никшићу. Грађани су видели да се разни новоформирани политички субјекти врло лако дају у загрљај бројним криминалним клановима и да на тај начин њихов глас може бити злоупотребљен, тако да немам сумње да ће још снажније подржати традиционалну и проверену политичку опцију каква је наша странка и наша коалиција.
Актуелни градоначелник Никшића и посланик Скупштине Црне Горе Марко Ковачевић најбољи је млади политичар којег Црна Гора данас има и за само један мандат препородио је град под Требјесом. Преко 5.000 запослених у периоду од четири године и на стотине километара новосаграђених и асфалтираних путева је апсолутни рекорд.
Управо смо током званичне посете Држави Израел разговарали са челним људима „Биг фешена”, као и бројних других компанија, где је направљен читав низ успешних договора за инвестирање у Никшић и Црну Гору. Уз сарадњу општине Никшић и „Електропривреде Црне Горе”, на чијем је челу Милутин Ђукановић, константно се стварају нова радна места и креће у велики грађевински подухват изградње нових 1.000 станова на земљишту „Електропривреде”, који ће бити доступни грађанима по врло приступачним условима и ценама. Такав домаћински приступ је формула која треба да буде примењена не само у Никшићу него и у читавој Црној Гори”- рекао је предсједник Скупштине Црне Горе.
Мандић се осврнуо и на тему српског језика рекавши да је иницијатива о проглашењу српског језика службеним у Уставу Црне Горе је процес који траје и ми сада улазимо у фазу отпочињања широког дијалога у свим сферама друштва.
,,Борба за положај нашег језика није почела нити јуче, нити на изборима 2023. или 2020, већ оног момента када је једна парламентарна већина 2007. донела Устав који је био супротан реалном стању у нашој земљи. Подсетио бих ваше читаоце да је црногорски језик проглашен службеним 2007, иако је сходно резултатима пописа из 2003. године српским језиком говорило 63,5 одсто грађана Црне Горе. Када је писан Устав те 2007, тадашња парламентарна већина није прихватила ниједан захтев политичких представника српског народа. Заправо, уградили су у идентитетске одреднице новог Устава све супротно од оног што је раније карактерисало идентитет Републике, Краљевине и Књажевине Црне Горе.
Имали смо попис 2023. године и видели смо да његови резултати потврђују да се Устав из 2007. мора поправљати, па је природно да нова парламентарна већина усагласи народну вољу са највишим правним актом у земљи. Дискриминаторне одреднице треба одстранити, а кроз најшири могући дијалог доћи до решења којима ће бити задовољена правда и то питање смо снажно отворили пред политичком јавношћу Црне Горе. Недемократски је да некадашња већина, а данашња опозиција испоставља захтеве којима важећи Устав желе да прогласе светом књигом у којој се ништа не сме мењати и ако видимо да поједине одредбе не одговарају истини. Нико не може оспорити право најбројнијој језичкој заједници у Црној Гори да се избори за статус који јој припада, а то значи да српски језик не може Уставом бити третиран као језик другог реда. Полазећи од чињенице да је нама потребно велико помирење после политичких траума распада држава у којима смо живели, неспоразума и тешких политичких борби које смо водили, до нових уставних и законских решења треба да дођемо сви заједно кроз дијалог и прописане процедуре”- рекао је предсједник Мандић.
Говорећи о повратку опозиције у Парламент Мандић је рекао да је то питање за опозицију.
,,Ја не желим да се ми као нова власт понашамо на начин како су то они радили. Има много ствари које можемо заједнички да урадимо и верујем да их је ово одсуство из скупштине уверило да блокадом не постижу ништа, понајмање их то води ка оним циљевима које су поставили. Врата мог кабинета су увек отворена за представнике опозиције и желим да верујем да ће се вратити дијалогу и проналажењу компромиса у вези са кључним политичким питањима”- рекао је Мандић који се осврнуо у интервјуу и на недавну посјету Јерусалиму и порукама које отуад носи.
,,Из Јерусалима доносим поруке мира и заиста се надам да ће се ситуација на Блиском истоку стабилизовати, те да ће се дођи то трајног решења које ће осигурати мир у том региону. Имао сам срдачне и пријатељске састанке са председником Кнесета и домаћином наше посете Амиром Оханом, као и председником Израела Исаком Херцегом и сматрам да је наш боравак у Израелу знак јачања односа између наше две земље. У светом граду сам имао ту част да се састанем са Његовим блаженством патријархом јерусалимским г. Теофилом Трећим и са тог места смо заједно послали поруку јединства. Сматрам да се јединство у Црној Гори може постићи обнављањем Његошеве заветне капеле, која би уз маузолеј била симбол помирења и оздрављења наше земље”- казао је Мандић за Политику.
Новица Ђурић
Извор: Политика
Фото: Скупштина