
У 2025. години фокус рада Државног тужилаштва Црне Горе ће бити одузимање имовинске користи стечене кривичним дјелима саопштио је јуче Милорад Марковић, врховни државни тужилац Црне Горе на конференцији „Одузимање имовине стечене кривичним дјелима – примјена националних и међународних стандарда и судске праксе“ коју су данас у Подгорици организовали АИРЕ Центар и ВДТ, уз подршку Британске амбасаде у Подгорици
„У циљу дјелотворног и једнообразног поступања, свим државним тужилаштвима издао сам обавезујуће упутство за спровођење финансијског извиђаја, односно истрага. Упутство је дио низа активности које су усмјерене на проактивнији приступ државног тужилаштва у борби против организованог криминала и корупције на свим нивоима. Овим упутством државни тужиоци се обавезују да у циљу свеобухватног утврђивања стварног поријекла, вриједности и структуре имовине, прихода и трошкова живота окривљеног, током финансијске истраге прикупе податке и доказе који указују на обим, износ, врсту, стварну вриједност имовине окривљеног, правног претходника, правног сљедбеника, члана породице или трећег лица у смислу Члана 7 Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном дјелатношћу,“ навео је Марковић.
Истакао је да су свјесни да финансијске истраге, нарочито оне сложене и транснационалне, захтијевају високо специјализовану експертизу.
„Стога сматрамо да је кључна инвестиција у људске ресурсе који ће моћи да одговоре на изазове оваквих истрага. У директној комуникацији са руководиоцима, указано је да је неопходно да се актима о организацији и систематизацији препознају радна мјеста експерата финансијске струке, што је већ од раније урађено у СДТ-у, а скорије и од стране виших тужилаштава у Подгорици и Бијелом Пољу. Радимо на специјализацији како стручној, тако и организационој. Планиране су измјене Закона о Специјалном државном тужилаштву, а кроз које желимо да иницирамо и стварање услова за специјализацију у организационом смислу – одјељења за финансијске истраге, прања новца и финансирање тероризма у СДТ-у,“ истакао је врховни државни тужилац.
Указао је на то да је од посебног значаја створити и нормативне претпоставке за диобу одузете имовинске користи, али и квалитетније уредити управљање одузетом имовином, њену поновну употребу у социјалне сврхе, али и за јачање капацитета државних органа за борбу против најтежих облика криминалитета.
„Очекујемо и сматрамо нужним унапређење законодавног оквира којим ће се поступак одузимања имовинске користи даље ускладити са ЕУ Ацqуис али и омогућити ефикасније процедуре за трајно одузимање имовинске користи, којих сада и немамо услијед недовољне ефикасности кривичног правосуђа, односно услова правоснажности кривичног поступка,“ додао је Марковић.
Директорица Програма за Западни Балкан у АИРЕ центру Биљана Braithwaite истакла је да су свјесни колико је комплексно водити криминалне истраге јер се и криминал служи врло комплексним средствима.
„Од суштинског је значаја да грађани виде да се тај криминал не исплати, да им је јасно на који начин се та средства враћају у систем. То су неке ствари без којих не можемо очекивати ни повјерење грађана које захтијева да сваки грађанин жели да као порески обвезник допринесе систему. Ако грађанин осјећа да га систем вара, грађанин ће тражити начин да вара систем и ми смо сада у том једном зачараном кругу из кога као друштво морамо изаћи зарад неке просперитетније будућности којој се сви надамо уз привлачење неких потенцијалних партнера и инвеститора у овај регион који су добри за будућност овог региона,“ навела је Braithwaite.
Указала је да постоји сарадња криминалних група из Латинске Америке и региона.
,,Требају нам стручњаци. Треба да тужилаштва и правосудне институције у међурегионима сарађују пођеднако ефикасно како бисмо се изборили са оваквим изазовима и проблемима,” додала је Braithwaite .
Снажну подршку у процесу одузимања имовине стечене кривичним дјелима Црној Гори пружа Британска амбасада, што је на данашњем догађају истакла и Dawn McKen , британска амбасадорка у Подгорици.
,,Криминалне групе раде због новца. Ако им одузмемо имовину стечену криминалом уништавамо њихов систем. Одузимање имовине није само казна, то је и начин да спријечимо будуће криминалне активности. Уједињено Краљевство вам је својим примјером показало да је праћење новца кључно у борби против организованог криминала. Криминал не стаје на граници, па ни борба против криминала не смије бити ограничена. Полиција, тужилаштво и судови морају ближе сарађивати. Ако државе Западног Балкана раде заједно, криминалне групе ће имати мање простора за утају новца и да избјегну правду,” поручила је Dawn McKen.