Високошколској установи Универзитет „Мегатренд“ из Србије, одузета је дозвола за рад, саопштило је тамошње Министарство просвјете. Одлуку којом се обезбјеђује завршетак студија студентима, донијеће њихов министар просвјете у року од 30 дана од престанка рада тог универзитета. Дозвола је одузета и „Високој школи модерног бизниса“, са сједиштем у Београду.
Тај случај коментарисао је и црногорски грађански активиста Александар Драгићевић, казавши да је Универзитет „Мегатренд“ у деценијама за нама одштампао на десетине хиљада диплома.
Те дипломе, како је навео у објави на Фејсбуку, завршиле су у рукама политичара у региону.
Истрага око лажних диплома покренута је и у Босни и Херцеговини (БиХ), а познато је да Црна Гора и даље чека на такве информације затражене преко канала међународне полицијске сарадње.
Како је Портал РТЦГ раније писао, Влада Црне Горе је на свом сајту објавила документ о раду Међуресорне радне групе која је задужена за питање лажних диплома.
Министарство правде је задужено да, у сарадњи с Министарством унутрашњих послова, путем међународне правне помоћи и међународне полицијске помоћи, од надлежних органа Босне и Хецеговине, прибави информацију које установе високог образовања су обухваћене истрагом надлежног тужилаштва Босне и Херцеговине и СИПА-е, као и да Ии међу лицима обухваћеним истрагом о незаконитом стицању диплома има црногорских држављана.
Министарство просвјете, науке и иновација задужено је да, након прибављања релевантних информација од Министарства правде и Министарства унутрашњих послова о установама високог образовања из Босне и Херцеговине које су обухваћене истрагом надлежних органа Босне и Херцеговине, привремено обустави признавање иностраних образовних исправа стечених на тим установама, до окончања поступка, у циљу заштите јавног интереса државе Црне Горе.
Задужена су сва министарства и препоручено је локалним самоуправама да року од 30 дана, прибаве и доставе Међуресорској радној групи податке о запосленима из ђелокруга своје надлежности, као и запослених у агенцијама, привредним друштвима која су у већинском власниству државе или у другом правном лицу чији је оснивач држава иии врши јавна овласћења, те полицији и Војсци Црне Горе, пише у документу.
Приватни факултети у сусједној БиХ оптужени су за незаконите продаје и издавање диплома. Тамошње тужилаштво подигло је почетком јула због тога 21 оптужницу и саопштило имају доказе да је незаконито купљено барем 49 диплома. Оптужене високообразовне институције су се истраживале двије године, а ђеловале су на подручју Бање Луке, Мостара и дистрикта Брчко.
Ко има лажну диплому може завршити у затвору до пет година
Министарка просвјете, науке и иновација Анђела Јакшић Стојановић саопштила је да су донешене 34 осуђујуће пресуде за посједовање лажних диплома. Она је, гостујући у емисији „Наглас“ на ТВЦГ казала да је формирање предмета много радује.
„Већ имамо конректне резултате судова и тужилаштва“, поручила је она.
Јакшић Стојановић је указала да казне за посједовање лажних диплома нису безазлене и да предвиђају и до пет година затвора.
„То је озбиљно кривично ђело. Таквим појавама нема мјеста у друштву и важно је послати јавности такву поруку“, рекла је Јакшић Стојановић.
Раније процјене указивале су на то да у Црној Гори има најмање 20.000 лажних или сумњивих диплома.
Истраживање Алтернатива Црна Гора показује да у држави има чак до 30.000 лажних диплома, а да их највише има у здравству и просвјети.
Дипломе које долазе из домена здравства стечене су на факултетима у Тутину и Новом Пазару. Ту је факултет „Перфект“ у Пријепољу, факултет „Доситеј Обрадовић“ у Новом Саду и факултет „Хипократ“ из Бујановца.