
Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић поручио је на предавању у Оксфорду да је партнерство са ЕУ данас важније него икада, посебно у свјетлу геополитичких изазова, саопштено је из његовог кабинета.
Милатовић је истакао да је „будућност Црне Горе и Западног Балкана у интегрисаној Европи, заснованој на заједничким вриједностима и интересима те нагласио да чланство Црне Горе у ЕУ није само технички процес, већ прилика да унаприједимо квалитет живота свих наших грађана и то јачањем владавине права, изградњом ефикасне јавне администрације, постизањем економског напретка, осигуравањем једнаких шанси за све и успостављањем нулте толеранције на корупцију.
„Када сам преузео дужност предсједника, поставио сам амбициозан, али остварив циљ – да Црна Гора постане 28. чланица Европске уније до 2028. године. Ако вјерујете у оно што радите и напорно радите за тај циљ, он ће бити остварен“, поручио је Милатовић.
Подсјетио је на предности Црне Горе и њену посвећеност европским вриједностима, земља је у потпуности усклађена са вањском политиком ЕУ, и користи еуро као валуту и активно спроводи реформе у области владавине права.
Милатовић је истакао да се Црна Гора налази у финалној фази преговора, са планом затварања шест поглавља у 2025. години, наглашавајући да је једини одржив пут онај у којем и ЕУ и кандидати заједнички раде на реформама, јачању демократије и институција.
„Партнерство са ЕУ данас је важније него икада, посебно у свјетлу геополитичких изазова. Проширење Уније није само питање економске интеграције, већ и стабилности Европе у цјелини“, казао је Милатовић.
Подсјетио је да је европска перспектива Западног Балкана потврђена још на Самиту у Солуну 2003. године, али да је, двије деценије касније, само једна земља из региона постала чланица ЕУ.
„То би био сигнал цијелом региону да обећање из Солуна и даље важи и да европска перспектива Западног Балкана није само декларативна, већ реална и достижна. То би било свјетло на крају тунела за цијели регион“, рекао је Милатовић.
Изразио је увјерење да Црна Гора може бити узор осталим државама региона и да ће наставак реформи у кључним областима омогућити да ЕУ препозна и награди њен напредак.
„Вјерујем да се налазимо у одлучујућој фази и да заједничким радом можемо остварити побједнички сценарио – у којем кандидат испуњава реформе, а ЕУ препознаје његову спремност и отвара врата чланства“, закључио је Милатовић.
Током посјете Оксфорду, Милатовић је имао прилику да разговара и са водећим академицима, студентима и представницима политичке и академске заједнице о изазовима и приликама које доноси процес проширења ЕУ, наглашавајући да је европска будућност Црне Горе више од политичког циља – она је генерацијска шанса за стабилност, развој и напредак цијеле државе.
Из кабинета наводе да је предсједник државе Јаков Милатовић добитник престижне британске Чивнинг награде, која му је уручена за достигнуће у области политике, јер је само десет година од стицања дипломе на Универзитету Оксфорд постао предсједник Црне Горе.
Извор и фото: Кабинет предсједника Црне Горе