Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић саопштио је да је донио указе о проглашењу 10 закона које је у петак усвојила Скупштина Црне Горе.
Његову изјаву преносимо интегрално:
„Донио сам указе о проглашењу 10 закона који су у претходним данима усвојени од стране Скупштине Црне Горе. Као што сам раније најавио, из разлога познатих јавности, вратио сам на поновно одлучивање Скупштини Закон о националном јавном емитеру – Јавном медијском сервису Црне Горе, којим се смањује критеријум за избор директора РТЦГ-а са важећих 10 на 5 година радног искуства. Сматрам да се усвојеним рјешењем занемарује значај јавног сервиса и доводи у питање његова уређивачка независност, посебно цијенећи ставове стручне јавности о предметном питању. Такође, мишљења сам да усвојене измјене представљају корак уназад у односу на важеће рјешење, те да су у супротности са упоредном праксом и концептом јачања управљачке одговорности и професионализма.
На поновно одлучивање Скупштини вратио сам и Закон о измјенама и допунама Закона о Судском савјету и судовима. Наиме, усвојеним Законом предвиђа се да предсједник и чланови Судског савјета из реда угледних правника, којима престаје мандат усљед истека времена на које су бирани, настављају да врше дужност до избора нових чланова, а најдуже до двије године. Указао сам да је наведено рјешење упитно у контексту усаглашености са Амандманом ВИИИ став 7 Устава Црне Горе којим је утврђено да мандат Судског савјета траје четири године. Примјеном усвојеног рјешења, чланство у Судском савјету за угледне правнике, де фацто, могло би се продужити до шест година, што је дуже од границе прописане Уставом. Такође, чланови Судског савјета из реда угледних правника, на овај начин стављају се у другачији правни положај у односу на остале чланове Савјета. Додатно, указао сам да се у дијелу цјелисходности, оваквим рјешењем унапријед релативизује обавеза надлежних институција да, у складу са уставним обавезама, правовремено предузимају активности у циљу попуне упражњених мјеста у Судском савјету.
Чланство Црне Горе у Европској унији, у протеклих годину дана мандата, био је један од најважнијих стубова мог дјелованја а идеју о учлањењу у ЕУ 2028. године промовисао сам у земљи и иностранству, упркос бројним скепсама.
Стога се надам да ће у времену испред нас, политику штрикова замијенити настојање свих институционалних актера у Црној Гори да, својим дјелованјем, раде на суштинском напретку нашег друштва, заснованог на пуној владавину права и поштовању Устава и закона.
У коначном, важно је констатовати да је, без обзира на квалитативно упитан законодавни процес, који је пратио усвајање ових закона, одрађен значајан посао у циљу испуњавања привремених мјерила и добијања позитивног ИБАР-а.
Стога, свим државним службеницима и другим актерима у претходним и садашњој Влади, као и у претходним и садашњем сазиву Скупштине Црне Горе, који су дали допринос окончању ове важне етапе нашег ЕУ пута желим да честитам на оствареном резултату.“
Фото: Предсједник Црне Горе