Новоизабрани шеф Кабинета предсједника Скупштине Црне Горе и доскорашњи портпарол Нове српке демократије (НСД) Мирко Миличић у разговору за Борбу сумирајући резултате Парламента, од како њиме предсједава Андрија Мандић, говорио је о будућим активностима али и коментарисао дјеловање опозиције које смо видјели претходних дана.
Миличић је става да у свакој демократској земљи, опозиција има право да своје идеје спроводи на начин које сматра за сходно, док год не угрожава оне који се са њима не слажу као и сам рад у парламенту.
„Мислим да је јако позитивно то што са разлику од периода прије 2020. године када су за мало оштрију ријеч посланицима тадашњег ДФ-а укидали имунитет, након чега би их хапсили, псовали, трпали у марице и одређивали драконске затворске казне, сада имамо један нови степен толеранције и заиста мислим да смо у тој области лидери у региону, а можда и шире“, казао је Миличић за Борбу.
Коментаришући ставове предсједника државе Јакова Милатовића претходних мјесеци Миличић је казао да је невјероватно са којом лакоћом је Милатовић направио отклон од људи који су му омогућили да постане предсједник.
„Остаје нам да видимо да ли ће Милатовић имати довољно свијести и савјести да схвати да не може побиједити нити учинити нешто добро за ову земљу као савезник Мила Ђукановића. Мора да схвати да га је политичка воља оних који су се 30. августа изборили за слободу довела на ту функцију, али да га она може и са те функције маћи и послати у политичку прошлост“, јасан је Миличић.
Интервју који је Миличић дао за Портал ,,Борба” преносимо интегрално:
Борба: Шта је све Скупштина постигла за више од годину дана од како је конституисана? Који су њени резултати од како је шеф Парламента Андрија Мандић?
Могу констатовати да су резултати које је постигао 28. сазив Скупштине Црне Горе истински историјски, јер у потпуности опоравити процес приступања Европској унији за само годину дана подвиг је вриједан сваке похвале. Подсјетићу да 2019. није била тако давно и да смо тада, за вријеме ДПС власти имали прећутно активирану тзв. „клаузулу баланса“ односно имали у потпуности обустављен процес европских интеграција.
Од почетка 28. Сазива Скупштине, усвојено је 118 закона, међу којима су кључни ИБАР закони и сет медијских закона. Увјерен сам да ће та цифра порасти до 150 до краја ове године. Ако мало упоредимо те податке са историјом Црне Горе, виђећемо да је у периоду од 1907. до 1916. године Црна Гора усвојила свега 60 закона.
Оваквом динамиком рада и посвећеношћу законима који су били неопходни за добијање позитивног ИБАР-а, Скупштина Црне Горе дала је кључни допринос да наша земља прије пар дана затвори три преговарачка поглавља.
Истакао бих такође заслугу и парламентарне већине када су у питању закони који су омогућили да до краја ове године просјечна плата у Црној Гори буде 1000 евра, док је просјечна пензија 511 евра.
Сви ови подаци указују на то да је у питању историјска парламентарна већина која има снагу, визију, мудрост и стабилност да затвори сва преговарачка поглавља до краја 2026. године и да постанемо пуноправна чланица 2028. године.
Борба: Недавно сте именовани за шефа кабинета предсједника Скупштине Андрије Мандића. Какве активности могу грађани очекивати наредне године?
Као што су грађани имали прилику да виде и током претходне године, кабинет предсједника Скупштине ће имати бројне активности како у земљи, тако свакако и у свијету. Конкретно, наше дипломатске активности се осим фокуса на подршку око самог затварања преговарачких поглавља, такође тичу и стварања повољног политичког амбијента за прихватање Црне Горе као најновије чланице ЕУ.
Оно што могу са поносом да истакнем јесте да предсједник Скупштине Андрија Мандић и његов кабинет представљају нашу земљу на најбољи могући начин на свим адресама и заиста сматрамо да је наш допринос од изузетног значаја за снажење традиционалних и стварање нових пријатељстава, што када је у питању Европа, посебно много значи када се узме у обзир процес приступања ЕУ.
Борба: И поред чињенице да је ово најшира парламентарна већина у новијој историји, сједнице Парламента ипак не пролазе баш глатко због деструктивног понашања опозиционог ДПС-а. Како коментаришете њихово ђеловање претходних дана?
Као и у свакој демократској земљи, опозиција има право да своје идеје спроводи на начин које сматра за сходно, док год не угрожава оне који се са њима не слажу и сам рад у парламенту. Мислим да је јако позитивно то што са разлику од периода прије 2020. године када су за мало оштрију ријеч посланицима тадашњег ДФ-а укидали имунитет, након чега би их хапсили, псовали, трпали у марице и одређивали драконске затворске казне, сада имамо један нови степен толеранције и заиста мислим да смо у тој области лидери у региону, а можда и шире.
ДПС више глуми опозицију него што је стварна опозиција, јер они из својих клупа и даље бране људе који су уништили нашу земљу. Они просто не могу да се пребаце у опозициони режим размишљања, па њихови перформанси у Скупштини, почевши од ђечијег лијепљења стикера преко новог логоа Скупштине, касније и шарање по истом хемијским оловкама одишу својеврсном инфантилношћу.
Јасно је да њихови бирачи сада траже оштрије понашање, али посланици ДПС-а то очигледно невољно прихватају, јер у својим „акцијама“ увијек имају страх и резерву, па им комплетан наратив буде порушен једним шаљивим коментаром или пријатељским поздравом колега са друге стране. Њихови бирачи све то виде и јасно је да ће то бити кажњено на првим наредним изборима.
Борба: Шта је у ствари то што опозиција спори Уставном одбору и парламентарној већини? Шта се то толико антидржавно и епохално дешава да се то представља као најјачи удар на државу?
Када год чујете да ДПС прича о државним ударима, о некаквом уставном пучу и сличним стварима, будите сигурни да покушавају да прикрију нову аферу или скандал у сопственим редовима. Занимљиво је како се ова прича актуелизовала управо након хапшења њихових високих функционера и некадашњих министара Милутина Симовића и Петра Ивановића. Та хапшења су само врх леденог бријега и вјерујем да ће надлежни органи и у будућности откривати све криминалне радње које су чинили њихови функционери.
Борба: Опозиција је итекако гласна у својим саопштењима да неће дозволити засиједања Скупштине. Какви су законски механизми да се обезбиједи одржавање сједница уколико опозиција покуша блокаду?
Пословник јасно предвиђа које мјере се могу изрећи у оваквој ситуацији.
Блокада парламента у овом моменту су апсолутно неприхватљиве и из визуре обичног грађанина, јер подсјетићу да 80% грађана жели да види Црну Гору у ЕУ, а овакви потези служе само да покушају да нас све заједно повуку назад. Ми идемо напријед и градимо бољу будућност Црне Горе!
„Заиста је невјероватно са каквом лакоћом је Милатовић направио отклон од људи који су му омогућили да постане предсједник“
Борба: Каква је улога предсједника Јакова Милатовића? Видимо да организује састанке са опозицијом и да су и он и ГП УРА у потпуности удружили снаге са ДПС-ом…
Више пута сам као портпарол НСД коментарисао и указивао на недолично понашање предсједника Црне Горе Јакова Милатовића. Заиста је невјероватно са каквом лакоћом је Милатовић направио отклон од истих оних људи који су му дали пуну подршку и омогућили да постане предсједник.
Сматрам да је последњи моменат да предсједник Милатовић прихвати реалност да је само један пут исправан, а то је да се врати оној већини која га је и изабрала, јер је, као што су показали резултати најновијих локалних избора, без ње готово да политички и не постоји.
Остаје нам да видимо да ли ће Милатовић имати довољно свијести и савјести да схвати да не може побиједити нити учинити нешто добро за ову земљу као савезник Мила Ђукановића. Мора да схвати да га је политичка воља оних који су се 30. августа изборили за слободу довела на ту функцију, али да га она може и са те функције маћи и послати у политичку прошлост” казао је Мирко Миличић у интервјуу који је дао Порталу ,,Борба”.
Извор: Портал Борба