Портпарол Нове српске демократије (НСД) Мирко Миличић казао је на Градској РТВ да се поставља питање, ако већ није битно како су нормирани језици и да ли је неки језик у службеној употреби, зашто је онда када је Устав прављен инсистирано да црногорски буде службени а остали језици у службеној употреби.
,,2007 године када је донешен Устав овакав какав је, једини релевантни подаци са пописа били су они из 2003. године према којима је црногорским језиком говорило око 20% док је српским говорило око 63, 5%. Осим можда неких колонијаних управа које су биле по Африци и Азији за вријеме владавине Уједињеног краљевства ово је јединствена ситуација да језик којим говори изузетна мањина грађана постане службени а да други језици буду нормирани као језици у службеној употреби. Два пописа након овог из 2003. године и даље имамо податак да српским језиком говори највећи број грађана Црне Горе. Нико од нас не тражи да црногорски језик изгуби статус који му је дат Уставом из 2007. године али тражимо да се уважи мишљење грађана који говоре српским језиком. Ово више није ни политичко питање, ово је питање људског достојанства и просте логике. Од 2007. године Устав не прати реално стање у Црној Гори а то је једино што грађани који се осјећају као Срби, односно говоре српским језиком желе. Овдје нису у питању промјене самог концепта земље. Самим тим што је црногорски језик службени направљена је дискриминаторна земља. Иако већи број грађана говори српским језиком он је еквивалентиран са језицима мањинских народа док грађани који се осјећају Србима свакако то нису. Не пије воду прича да то не треба мијењати. Ми у овом моменту имамо двије трећине у Парламенту а опозиција се понаша као да је Устав Свето писмо и да не може да се мијења. Устав 2007. године је донешен након Устава из 1992. године који није било тако лако промијенити. Одржани су парламентарни избори и онда је законским актом дефинисано да је тадашњи сазив Скупштине постао уставотворна Скупштина. Тако да мишљења неких правника да уставотворне скупштине не могу више да се одржавају пада у воду и може се ријешити законским регулативама. Када већ имамо резултате пописа које сви прихватају не видим зашто би ико био против тога да прилагодимо Устав Црне Горе да прати оно што је реално стање. Ту су и упути из Европске уније да ћемо морати да ијењамо Устав и када су друге категорије у питању”- казао је Миличић.
Портпарол НСД истиче да је проблем криминалних кланова и организованог криминала и корупције наслијеђен из претходног периода и подсјећа да у Црној Гори данас недостаје велики број полицијаца.
„Више од хиљаду и по полицајаца недостаје и то је сигурно један од разлога што имамо проблеме са којима се Управа полиције суочава данас. Одговорност се мора пронаћи али ни шкаљарски ни кавчански клан нису продукт овог система. То је нешто што је систематски грађено још од 90-тих, почевши са фамозним ,италијанским туристима’, шверцом цигарета, све то су посљедице бившег система, предвођеног ДПС-ом“, казао је Миличић.
Миличић истиче да је један од главних циљева парламентарне већине борба против криминалних кланова и организованог криминала и корупције.
„То је нешто што смо наслиједили и са чиме имамо велики проблем да се обрачунамо јер је тај систем дубоко увезан и са самом државом. Почели смо са процесуирањем челних људи бившег режима али још нисмо дошли до врха пирамиде што је неопходно да би земља у потпуности оздравила. Све је то повезано и не можемо ово посматрати као издвојен случај, имали смо убиства и дојаве о бомбама и прије 2020. године“, казао је Миличић.
Миличић је указао на то да је током формирања владе након избора од 2020. године до данас било много опирања да тадашње странке Демократског фронта постану дио безбједносног сектора.
„Сигуран сам да би да су наше странке биле дио ових ресора борба против криминала била много ефикаснија. Ми радимо колико можемо да помогнемо као странка, као НСД и као коалиција ЗБЦГ. Предсједник је био у Италији и са тамошњим предсједником парламента разговарао о модалитетима како би Италија могла да нам помогне и пренесе своја знања из 80-тих када су они ријешили проблем са мафијом“, казао је Миличић.
Извор: Градска РТВ