
,,Већ три пописа уназад (2003.. 2011. и 2023. године) констатујемо да већински дио Црне Горе говори српским језиком”- подсјетио је на Првој телевизији портпарол Нове српске демократије (НСД) Мирко Миличић. Додао је да је оно за шта се у овом тренутку залажу грађани Црне Горе који говоре српским језиком, и оно што пропагира Нова српска демократија (НСД) да, уз црногорски језик који је у Уставу нормиран као службени, и српски језик, којим говори већинско становништво у нашој земљи, добије статус службеног.
,,То више није политичко већ питање људског достојанства и елементарне логике. Устав који сада постоји је дискриминаторан јер се језик којим говори већинско становништво изједначава са језицима мањинских народа, уз дужно поштовање мањинских народа. То је дискриминаторна пракса једне бивше парламентарне већине и архаичне власти која се и данас држи своје антисрпске хистерије и мантре и која је у једном тренутку имала за циљ да направи отклон од онога што јесте национално биће Црне Горе који је кроз историју био дио једног те истог народа. То је доживјело крах 2020. године када је ДПС покушао да јединој канонској цркви у Црној Гори- Српској православној цркви отме имовину и да направи некакву државну цркву у нашој земљи што нигдје до сада није виђено. Залажемо се за широки консензус око овог питања које треба отворити и у Парламенту и у свом другим правним круговима како би Устав представљао реално стање у Црној Гори”- казао је Миличић.
Портпарол НСД је подсјетио да је политичким подухватом прогона српског језика и елиминисањем ћирилице ДПС покушао да Црну Гору одвоји од њеног националног бића и свега онога што је она била до 2006. године и чему се сад вратила.
,,Ми сада тражимо да се у највишем правном акту наше земље констатује српски језик, као службени уз црногорски. Тражимо да се престане са дискриминацијом српског народа и језика како би се, уз права људи који говоре црногорским језиком, уважила и права оних који говоре српским а то је највећи број грађана Црне Горе и да се српски језик нормира као службени и буде равноправан и у школству”- казао је Миличић.
Мирко Миличић каже да су прије пар дана, по први пут, добили реакцију са инстанце Европске уније да се мора ријешити питање људи који у нашој земљи живе дуги низ година а немају држављанство Црне Горе. Говорећи о двојном држављанству он је подсјетио да је Андрија Мандић први пут од преузимања функције предсједеника Скупштине Црне Горе то први пут иницирао управо у Турској у разговору са нашим исељеницима, који нису српске националности, тако да тезе које тренутно заступа црногорска опозиција нису тачне.
,,Питање двојног држављанства није само питање Срба, Црногораца и људи који живе у Црној Гори и немају држављанство већ је то много шире питање, питање и Бошњака, Албанаца који живе у Америци и других… Уколико наставимо да се понашамо неодговорно, као што је то радила претходна власт која је етничким инжењерингом покушавала да сачувају власт, ми ћемо нестати. Нова српска демократија, као национална странка српског народа у Црној Гори, залаже се у интересу свих грађана да ми останемо да живимо овдје јер је ово наша постојбина и морамо учинити све да тако буде и у будућности”- казао је Миличић.
Говрећи о још једној од иницијатива НСД враћању Његошеве завјетне Цркве на Ловћен Миличић каже да је то најбољи симбол помирења у Црној Гори и да би то био знак да је наша земља оздравила.
,,Враћање капеле на Ловћен која је претечама ДПС-а, односно њиховим идеолошким оцима Комунистичкој партији, сметала као симбол онога што Црна Гора истински у души јесте, био би знак да се Црна Гора опоравила. Насупрот тврдњама опозиције ми мислимо да капела може да стоји на Ловћену уз маузолеј. Ловћен треба да направимо по мјери помирења садашње Црне Горе овакве каква јесте, као што смо већ говорили и о двојном држављанству и о језику. За разлику од ДПС-а, који је према овом народу ишао ,,ђоном”, покушавајући страховладом да одржава своју диктатуру, ми као парламентарна већина желимо да владамо консензусом, компромисом и договором јер су то најљепше ријечи које се ових дана могу чути у нашој земљи. Нико неће укинути црногорски језик али желимо да и српски, којим говори већина, буде службени. Нико неће укинути Црну Гору уколико нашим људима који живе у иностранству дамо могућност да имају црногорско држављанство нити ће неко укинути Црну Гору ако се врати Његошева завјетна капела на Ловћен и уколико се мошти ловћенског тајновидца Петра Другог Петровића Његоша пренесу у капелу која је завјештање које је он оставио народу Црне Горе. То је мјера помирења око којег се сви можемо ујединити и то би био симбол оздрављења ове земље која је, нажалост, од 1945. године до 2020. дуго боловала”- казао је Миличић.
Извор: Тв Прва