Прошле су три године од кад је на парламентарним изборима 30. августа 2020. године након три деценије власти смијењена Демократска партија социјалиста (ДПС). Данас се стиче утисак да у Црној Гори буја парламентарна демократија и да је напокон дошло вријеме да држава крупним корацима крене ка ЕУ, мада и да нова политичка већина има проблема и пропуста.
Из штабова тадашње опозиције чуло се 30, августа 2020. године – “десила се слобода”. Дио јавности је славио, а медији су преносили информације о рекордној изборној излазности.
Званични подаци показују да је на изборима 30. августа 2020. године гласало више од три четвртине грађана Црне Горе, дакле 410 хиљада грађана. То је више него 2016. године када је гласало 73,4 одсто бирача.
Изборни дан протекао је мирно. Резултати су показали да је коалиција “Одлучно за Црну Гору! ДПС – Мило Ђукановић” освојила је 30 мандата, коалиција “За будућност Црне Горе” 27, коалиција “Мир је наша нација” десет, а платформа “Црно на бијело” четири мандата.
До тада јавности мање-више непознат, професор на Универзитету Црне Горе Здравко Кривокапић био је на челу листе коалиције “За будућност Црне Горе”. Од те, за дио јавности историјске 2020. године, промијениле су се двије Владе, догодио се поприличан број политичких турбуленција, али и измјена на министарским мјестима.
Шта то народ у Црној Гори данас има од политичких промјена?
Саговорници Портала РТЦГ казали су да су ове три године обиљежила историјска дешавања, велика очекивања али и разочарења.
Представник коалиције “За будућност Црне Горе” (ЗБЦГ) Милун Зоговић рекао нам је да је 30. август један од најзначајнијих датума.
“Велика побједа над Ђукановићем на изборима 30. августа 2020. године један је од најзначајнијих датума у новијој политичкој историји Црне Горе. Свједоци смо да се након тог великог датума Црна Гора копрца у раљама идеолошког, политичког и криминалног наслеђа Ђукановићевог режима. Због очувања управо тих најгорих тековина бившег режима представницима српског народа и традиционалне Црне Горе оличених у коалицији ЗБЦГ није било дозвољено да партиципирају у власти иако су дали највећи допринос паду Ђукановићевог режима. Процес растакања те велике народне побједе отпочет је формирањем експертске владе на челу са Здравком Кривокапићем као уметнутим страним тијелом у политичком животу Црне Горе са јасним задатком очувања политичких и идеолошких тековина претходног диктаторског режима, а недостатак борбе против криминала и корупције правдан је флоскулом да неће бити реваншизма”, изјавио је Зоговић за Портал РТЦГ.
Нагласио је и да је тај процес настављен.
“Процес растакања те велике побједе настављен је и формирањем 43. Владе Црне Горе која је изгласана гласовима побијеђене Демократске партије социјалиста. У сусрет 30. августу 2023.године ако је вјеровати најавама које долазе од мандатара Спајића суочавамо се са финалним покушајем докусуривања свих достигнућа велике народне побједе од 30. августа 2020. године гдје се кроз његове традиционалне савезнике Ђукановићу нуди готово половина извршне власти. То је свакако праћено дискриминацијом српског народа чијим пресставницима се жели ускратити право да партиципирају у власти иако Срби процентуално чине више од трећине становника Црне Горе. Динамика и могућност финализовања овог сценарија зависиће од односа грађана Црне Горе, чија се јасно исказана воља и на предсједничким и на парламентарним изборима на овај начин жели погазити”, поручио је Зоговић.
Указао је да се вриједност 30. августа мора сачувати.
“Евентуални успјех тог погубног сценарија и такав развој догађаја био би завршни политички пуцањ у слободарска достигнућа велике народне побједе од 30 августа 2020. године. А одбрана тих достигнућа мора бити приоритетан задатак слободне Црне Горе”, закључио је Зоговић.
Политички аналитичар и професор филозофије Стефан Ђукић казао је да када се погледа уназад три године, први утисак је много расуте енергије, исувише пропуштених шанси и дугачка листа разочарања.
Чак и онај ко је имао најмања очекивања је у некој мјери разочаран.
“Како на видјело излазе Скај преписке те оптужнице према неким од главних полуга претходног режима, полугама сваког државног система као што су судство, тужилаштво, полиција, јавна предузећа, видимо да је непромијењењеност власти метастазирала у озбиљну криминално-коруптивну шему. И освјетљавање свега тога, уз одређене гаранције да се такви случајеви неће понављати, је корак напријед”, навео је Ђукић.
Аналитичар Ђукић ипак сматра да послије 30. августа није све тако црно.
Према његовим ријечима, далеко је већа слобода говора, слобода штампе и слобода од гоњења.
“То су само неке од позитивних ствари које нам дају за право да ипак са оптимизмом гледамо напријед. И овај партијски рат свих против свију ће једном проћи па ћемо моћи да се бавимо бољим законима и бољим уређењем”, закључио је Ђукић.
Извор: РТЦГ