
Уколико мандатар Милојко Спајић и Покрет Европа сад (ПЕС) буду истрајни у својој одлуци да у новој Влади не желе коалицију За будућност Црне Горе (ЗБЦГ), поставља се питање да ли би такав однос међу политичким актерима могао да се одрази и на односе на локалном нивоу. Подсјетимо, коалиција некдашњег Демократског фронта (ДФ) врши власт у неколико општина заједно са Демократама а од недавно и са ПЕС-ом. Таква ситуација је и у главном граду. Шеф клуба одборника Нове српске демократије (НСД) адвокат Митар Шушић, казао је за Српску РТВ из Подгорице да не би било добро политичке трзавице са државног нивоа преносити на локални.
,,Сигурно да може да доведе до неког мањка повјерења у односима између партнера. Говорим сада о Подгорици, гдје смо ми као одборници добили од грађана мандат да заједнички вршимо власт на њихову корист и да представљамо њихове интересе. Стога не би било одговорно према њима да све политичке неприлике које се могу јавити на неким другим политичким нивоима преносимо на њих и додатно их стресирамо. Не бих рекао да је ова политичка криза добила неки свој коначан епилог. Видимо да се то из дана у дан мијења, да процес комплетирања Владе није заокружен, да одређене политичке партије свакодневно излазе са новим ставовима. Тај процес није завршен“- казао је Шушић за Српску РТВ из Подгорице.
Шушић истиче да је формирање локалне власти у Подгорици добар примјер али да је за њега, као и за дио јавности, разочаравајуће што је Спајић, заједно са Демократама, спреман да прави Владу са онима који су били носиоци, како каже, ретроградне политике предходних деценија граду.
,,Мислим да је управо градски Парламент у претходном периоду био препознат како доминантан носилац прогресивних идеја, нових одлука и реализација онога што су били наши предизборни програми и обећања. Са друге стране градска управа, могуће, мало каска у реализацији своје агенде. Дјелимично оправдање може се наћи у томе што систем није био смјењив више од двије деценије и онда је сва динамика којом је требало извршити те промјене захтијевала једно извјесно вријеме“- казао је шеф клуба одборника Нове српске демократије.
На питање да ли је могуће да се криза састављања Владе пренесе и на локални ниво, Немања Баошић, одборник Демократске народне партије (ДНП-а) у Скупштини Главног града, казао је медијима да ће у наредних 48 сати бити одржани састанци органа те партије и након тога ће јавност бити упозната са закључцима. Да је формирање власти у Главном граду био добар примјер формирања стабилне већине и управе оцјењује и политички аналитичар Владимир Павићевић.
,,Ја бих тај примјер добре сарадње ЗБЦГ И ПЕС-а у појединим једницама локалне самоуправе, узео за аргумент да та сарадња може да се примијени и у погледу формирање нове Владе. Јер ништа се није дешавало у Подгорици или неким другим мјестима гдде су заједно на власти ЗБЦГ и ПЕС да је љутило једне или или друге. Видимо да то функционише, да нема проблема“-казао је Владимир Павићевић.
Власт у Подгорици чини Покрет Европа сад који има тринаест одборника, коалиција ,,За будућност Подгорице” са једанаест, коалиција Демократе и Уједињена Црна Гора са шест одборника и Грађански покрет УРА који има четири одборника. Подсјетимо, недавно је након смјене предсједника СО Зета Луке Крстовића, предсједник те општине Михаило Асановић казао је да ће позвати коалицију За будућност Црне Горе да напусте власт у свим градовима у којима су са Покретом Европа сад и Демократама, уколико те странке направе коалицију са бившим партнерима Демократске партије социјалиста.