Градоначелник Подгорице, Саша Мујовић, говорећи за Градску ТВ истакао је значај формирања градске власти, чији је циљ рад у интересу грађана, а не политичка моћ сама по себи. Као приоритет, Мујовић је истакао усвајање одрживог буџета, уз инсистирање на његовој развојној природи и подршци свих политичких актера.
Након септембарских избора, формирање власти у Главном било је дуготрајно, на моменте мучно и неизвјесно, али на крају ипак успјешно. Новоизабрани градоначелник, Саша Мујовић, у ексклузивном интервјуу за Градску оцјењује да је новоформирана власт резултат компромиса који је у интересу грађана.
„Потпуно сте у праву да се десио компромис између неколико политичких субјеката и листа који су учествовали на изборима за градску Скупштину, та врста компромиса настала је како би била формирана власт на градском нивоу. Какви су мотиви поједих били и шта се иза брда ваља је неважно. Сматрам да оно што је једино битно јесте да сви имамо јасну спознају да је власт формирана и да та власт никако не смије бити третирана као да је формирана једино због власти, него управо због добра грађана“, истиче Мујовић.
Свако другачије поимање је, како каже, самодеструкција.
„Оно што смо ми требамо дати грађанима јесу резултати и то смо обећали. Онај ко сматра да је дошао на власт да би преспавао четри године, мислим да је у великом проблему и да ће грађани то препознати. Компромис се десио, власт је формирана и сад сви морамо бити фокусирани да изборна обећања преточимо у реалност и само на тај начин можемо бити кредибилни“, поручио је Мујовић.
Мујовић је казао да разумије негодовање грађана због, како каже, тиховања партија након проглашења коначних резултата избора, али сматра да је оно имало смисла.
„Сво ово тиховање има смисла и оправдања из неколико разлога. Онај ко је учествовоао у кампањи требао је добро да се опорави и завида своје ране, то је психофизичка пресија од које се треба опоравити. Са друге стране, морате дати мало времену да уради своје. Треба сагледати како је протекла кампања, гдје сте гријешили, консултовати са својим чланством и како они гледају на цијели процес, које су њихове идеје у смислу постизборних коалиција. Листа коју сам предводио није ушла у изборе са жељом да буде нити губитничка, нити листа која унапријед треба да прави пројекцију с ким ће ићи у постизборну коалицију. Дошли смо у ситуацију да смо добили одређени број проценат гласова, незанемарљив свакако, али нам није било довољно да можемо сами да формирамо власт, онда је требало видјети с ким формирати коалицију”, казао је он.
Сљедећа ставка, наводи Мујовић, је ослушкивање ставова потенцијалних партнера и њихов однос према вриједностима које баштините.
„Имате неке пројекције с ким желите формирати власт, а онда морате ослушнути ту другу страну како се он односи према вама. Ако сте видјели у постизборном периоду, све оштрице партија, осим оне којој припадам и Демократске Црне Горе и колацијие За будућност Подгорице, биле су антивладино оријентисане и врло критички настројене и према ономе што смо радили у изборној кампањи и неким резултатима Владе Црне Горе, онда је заиста било врло тешко започети било какве преговоре у тој атмосфери“, објашњава он.
Позвати некога на разговор, само да народу покажете да сте ви одговорни, а у суштини знате да од тих преговора нема ништа поизитивно, према ријечима Мујовића, је варање.
„Боље је рећи не преговарамо, него фомрално преговарамо и тако показује некакву своју ревност према грађанима, а у суштини ништа не завршавамо. Видјели сте да када су се предуслови створили, договор је било врло лако постићи у кратком временском периоду и то је било сасвим довољно да се заокружи прича око градске власти“, казао је Мујовић.
Мујовић сматра да договором о формирању власти у Подгорици гласачи нису изневјерени и подсјећа да је у својим наступима јасно истицао да не жели коалицију са ГП УРА.
„И тада сам наглашавао да је то мој став, а да ћу се повиновати одлуци коалиције. Као јединка немам право на искључивост, егоизам и себичност већ дјелујем у интересу групације коју предводим на изборима и коначно у интересу грађана. Сматрам да је формирање власти на овај начин било у интересу грађана“, казао је Мујовић.
Мујовић објашњава да је политичка групација предсједника државе Јакова Милатовића, која је проистекла из ПЕС-а, била идеолошки близак партнер за формирање власти.
„Ако већ морате са неким да формирате власт природно је да бирате најближег партнера. У нашем чланству је провејавао тај став да би најбоље преговарати прво са групацијом Јакова Милатовића“, казао је Мујовић.
Према његовим ријечима, грађани су јасно указали да Покрету за Подгорицу није мјесто у опозиционом табору, што је резултирало постизањем договора.
„Сабрали су два и два и дошли до закључка, да је ипак најприродније и поред тешких ријечи, да се направи нека коалиција која је блиска и која има идеју и жељу да кроз неке заједничке пројекте покаже народу да је достојна онога што је обећала и да неће изневјерити њихова очекивања“, казао је Мујовић за Градску РТВ.
Говорећи о сарадњи са предсједником државе, Мујовић је навео да је комуникација била кратка, али коректна.
„Са господином Милатовићем нисам разговарао, размијенили смо поруке и честитао ми је побједу и драго ми је због тога. Важна ми је добра сарадња са предсједником државе, са предсједником Владе, са свим политичким субјектима“, казао је Мујовић.
Са одборницима из Покрета за Подгорицу је, како истиче, започела врло лијепа и конструктивна сарадња, а то очекује и са другима.
„Сви који буду радили у интересу града су пожељни савезници, потпуно је небитно из које политичке партије и групације долазе. Преузимајући функцију градоначелника ја прихватам сву одговорност. Потпуно је ирелевантно да ли је директор Путева из Дф или је директор неке друге институције из ПЕС-а. Резултат, рад, квалитет, неквалитет, све се импутира градоначелнику и на мени је да се са свим тим изборим и да от тог хетерогеног оркестра направим складну цјелину“, казао је Мујовић.
Мујовић истиче да као алиби неће служити политичке именовања.
„Нека све то постоји, нека све тако буде али ја сам одговорна особа, ја преузимам одговорност, зна се како овај град треба да буде чист ли како треба да функционише саобраћај. Ако то не функционише није по мени крив Секретаријат за саобраћај него је крив онај који је на челу“, казао је Мујовић.
Саобраћајна гужва детектована је као један од горућих проблема са којима се суочава град, а Мујовић наводи нека од могућих рјешења.
„Имате неколико ‘уских грла’. На примјер, у близини Делта ситија имамо пуно пјешачких прелаза и стварају се катастрофалне гужве. Оно што ја видим као рјешење, чисто логички гледано , је да те пјешачке прелазе треба претворити у подземне прелазе“, казао је Мујовић.
Као један од приоритетних задатака, новоизабрани градоначелник издваја усвајање одрживог буџета, које је помјерено за први дио јануара.
„Неће доћи до проблема са аспекта: то што смо одложили усвајање буџета за неких 10 – 15 дана. Много ми је важније да тај буџет буде коректан и развојни и да буде у што већој мери резултат консензуса и да добије подршку и власти и опозиције“, истиче Мујовић.
Мујовић закључује да ће буџет донијети одрживе пројекте и финансијску стабилност, уз сарадњу свих политичких субјеката.