
Посланици у Скупштини расправљају о измјенама и допунама Закона о пореској администрацији, којима би се извршила усклађеност овог прописа са међународним стандардом и увећала пореска транспарентност, а на дневном реду су и измјене Закона о платном промету, добровољним пензионим фондовима и другим пореским прописима…
Реагујући на изјаву независне посланице Јевросиме Пејовић о наводној сарадња НСД И ДПС-а посланик НСД-а Велимир Ђоковић казао је да је затечен овим што се чуло и нагласио да није тачно да постоји таква сарадња.
„Сарадња никад није постојала. Са нама су и бирачи и коалициони партнери начисто јер се држимо принципа. НСД је највећи опонент ДПС-у. Је ли потребно говорити ишта више од измишљеног државног удара и онога што су наше колеге претрпјеле. Не да се не може причати о сарадњи, и није ми јасно како неко може уопште то да помисли“, казао је Ђоковић.
Говорећи о Шавнику, изборним туризмом и превођењем бирача у Шавник дошло је до енормног повећања бирача, и Ђоковић наводи да су грађани револтирани.
„НСД је била стожер окупљања власти у Будви а видјели смо ко је са киме трговао и ко је са киме славио и ко је издао бираче. Листе су направиле неприродну коалицију и имамо ово што имамо данас“, казао је Ђоковић.
Министар финансија Новица Вуковић је у уводном образложењу, навео да је Црна Гора 2018. година приступила Глобалном форуму о транспарентности и размјени информација у пореске сврхе, при чему се обавезала да ће имплементирати потребне мјере.
Посланик Нове српске демократије (НСД) Дејан Ђуровић је навео да би овај закон требао да заврши причу о порезу, те да би се у случају наплате од 600 милиона еура колико се држави дугује, значајно утицало на живот грађана Црне Горе.
„Од ових 600 милиона највећи број је оних који су везани за прву фамилију, а највећи дужник је „Вектра“ и господин Брковић. Надам се да ћемо кроз принудну наплату успјети бар нешто да надокнадимо од 600 милиона, овај закон је требало донијети прије док је Брковић имао имовину којом би се могло наплатити 115 милиона еура. Данас он нема ту имовину, али ајде бар оно што можемо да им одузмемо. Друга ствар је такође везана за функционисање Ђукановића, имамо дуг неплаћања пореза на добит код „Порт оф Монтенегра“ који је сигурно фиктивни од 80 милиона и порез од девет одсто, који је сад већ 15 одсто, који није наплаћен. Ђукановић и његов син су 2012. године преко компликоване мреже повезаних компанија, отворили више фирми – је ли могуће да предсједник не жели да буде порески обвезник државе “, казао је Ђуровић.
Навео је да су ти трустови успостављени на период 80 година, те да су компаније могле да обављају све послове али да су након губитка власти, оне затворене. Ђуровић је питао да ли постоји основ да предсједник државе отвара компаније на Ђевичанским острвима.
„Како су реаговале друге земље при отварању Пандора папира? У Латинској Америци је дошло до политичке одговорности… Морамо ли ми бити гори од Чилеа и Еквадора? Можемо донијети законе и спровести их, али морамо и правду на основу тих закона довести до тога да нам грађани вјерују. Плаћањем пореза показујете љубав према земљи, а овај човјек је показао да је само користио“, истакао је Ђуровић.