Никшић је у финалу такмичења за титулу Европске престонице културе у 2030 години, одлучио је панел експерата Европске комисије на данашњем састанку у Бриселу, саопштила је Канцеларија за иницијативу Никшић ЕПК 2030.
Никшић ће се за титулу такмичити са украјинским Лавовом, а током наредних десет мјесеци радни тим иницијативе Никшић 2030 Европска пријестоница културе радиће на усвајању сугестија панела експерата и припреми финалне апликационе књиге.
,,Сви заинтересовани појединци, организације и институције активне на пољу културе у Црној Гори позване су да својим сугестијама узму учешћа у процесу припреме финалне апликације”, наводе у саопштењу.
И предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић је саопштио да је тај град прошао у финале.
,,Читав дан смо чекали добре вијести. И добили смо их. Чека нас година борбе и напорног рада да постанемо први град из Црне Горе са овом титулом”, написао је Ковачевић на Фејсбуку.
Концепт “Отвореног града” са којим конкурише Никшић подразумијева учешће културне сцене цјелокупне Црне Горе и децентрализоване активности на подручју читаве земље.
,,Овај концепт дубоко је укоријењен у историјском наративу града и инспирисан визионарским радом архитекте Јосипа Сладе Шиловића, аутора првог урбанистичког плана Црне Горе из 1883. године”, пише у саопштењу.
У другој фази аплицирања у радни тим ће се укључити неки од најважнијих европских експерата у области планирања великих културних догађаја.
,,Један од њих је и Крис Болдвин, водећи европски стручњак за умјетничке концепте Европских престоница културе, који већ сјутра овим поводом долази у Никшић, и који ће боравити у овом граду наредних седам дана како би разговарао са представницима црногорске културне сцене, и помогао развој пројеката који ће постати дио апликације Никшића”, додали су у саопштењу.
Подсјетимо, Европска пријестоница културе је иницијатива Европске уније (ЕУ) која је започета 1985. године и представија један од најамбициознијилх културних пројеката у Европи.
Циљ је промоција разноликости богатства европских култура и истицање особина које дијеле, уз подршку међусобном разумијевању, интеркултурном дијалогу и осјећају припадности заједничком културном простору.
Престижна титула Европска пријестоница културе стиче се на период од годину дана, а сваке године су носиоци најмање два града из држава чланица ЕУ.