Словенија и Њемачка припремиле су нон папер којим ће бити предвиђено да у претприступном процесу нема могућности вета и блокаде због билатерланих питања са сусједним државама, најавила је министарка вањских и европских послова Словеније Тања Фајон. Како сазнаје Портал РТЦГ у дипломатским круговима, изгледно је да њемачко-словеначки нон папер спречава вето у претприступном процесу.
На Међувладиној конференцији између ЕУ и Црне Горе, можда већ наредне седмице, требало би да буду затворена четири поглавља у преговорима са Европском унијом.
Већ 17. децембра, на Савјету ЕУ за опште послове требало би да буду усвојени закључци о проширењу Европске уније, којима се Црној Гори дају снажне поруке подршке, чак се најављује и почетак процеса израде уговора о приступању.
Ипак, да би се такве одлуке усвојиле, потребне су једногласне одлуке, односно сагласност свих чланица ЕУ. Ту се појављује питање да ли ће Хрватска на неки начин реаговати, имајући у виду неколико отворених питања са Црном Гором (Превлака, брод Јадран….).
Фајон је јуче рекла да неће имати превише могућности вета блокаде сусједа због билатералних питања.
“То је иницијатива да убрзамо цијели процес проширења, дакле претприступни аццессион процес, да нећемо имати превише могућности вета блокаде сусједа због билатералних питања и да користимо више пута могућност квалификованог већинског гласања (QМВ) уз сам процес“, рекла је Фајон у интервјуу агенцији МИНА.
На питање да прокоментарише нон папер Хрватске упућен Црној Гори, Фајон је казала да искуство Словеније показује да увијек треба да се рјешавају билатералне питања у добросусједском духу, и да се то рјешава прије уласка у ЕУ.
“Надам се да ће Црна Гора и Хрватска имати толико добре односе да затварају билатерална питања, и да та питања неће отежати цијели процес проширења и приближавања Црне Горе ЕУ“, навела је Фајон.
Она је истакла и да су Словенија и Хрватска имале сличних потешкоћа.
„Хрватска је била посљедна земља која је ушла у ЕУ, сад треба да је искрени партнер свим земљама Западног Балкана“, рекла је Фајон.
Она је казала да је Црна Гора, у посљедњих годину, направила значајан помак.
„Словенија подржава затварање четири поглавља и надам се да ће сљедећи понедељак бити позитивна прича и позитивна порука Црној Гори и њеним властима“, рекла је Фајон.
Она је истакла да је позитивно да сви, Влада, друштво, желе европски пут и реформску агенда и да је то заједничко мишљење.
„Словенија подржава проширење на Западни Балкан и Црна Гора је једна од земаља која има добре шансе, добре могућности да можда и за мандата ове Европске комисије направи тај корак за чланство у ЕУ“, сматра Фајон.
Она је рекла да је Црна Гора задње поглавље затворила у 2017. години, и да ће ако све буде у реду затварање четири поглавља које се очекује до краја године бити први значајан корак.
Фајон је оцијенила да ће то онда бити и порука да Црна Гора има велику амбицију да затвори сва поглавија до краја 2026.
„То је јако важно кад говоримо о проширењу, јер постоји неки геостратешки момент, сви смо спремни да Европа треба да је проширена, да је јача до краја ове деценије. Надам се да та обећања нијесу само обећање, кад разговарамо, него да се конкретизују са реформама“, рекла је Фајон.
Упитана шта види као највеће изазове у наредне двије године, Фајон је одговорила да је то затварање свих поглавља који су нужни у процесу проширења.
„Увијек кад се извештај Европске комисије спомене ми требамо земљу која је атрактивна за стране инвестиције, дакле владавина права, независно правосуђе, независни медији, ефикасна јавна администрација, борба против корупције, борба против организованог криминала“, навела је Фајон.
Она је додала да су све то ствари које свака земља која уђе у ЕУ треба да прихвата да ради, да имамо заједничке циљеве.
„Ја сам увјерена, као неко ко долази из Словеније, да требамо Западни Балкан“, рекла је Фајон