
Директор ЈУ КИЦ „Зета“ Бранко Ноковић, rрекао је да је саопштење Акције за људска права и групе невладиних организација у којем се промоција монографије о Павлу Булатовићу у тој установи означава као „глорификација ратних злочина“, тенденциозна квалификација која представља још један покушај појединих НВО да арбитрерно суде о историјским чињеницама и намећу селективну интерпретацију прошлости.
Како наводи Ноковић, као директор КИЦ „Зета“, одлучно одбацује овакве оптужбе које су, каже, не само неосноване, већ и политички мотивисане, са циљем дискредитације рада те установе и свих који баштине национално и културно насљеђе Црне Горе.
КИЦ „Зета“ је, како истче, јавна институција која дјелује у складу са законима државе Црне Горе и вриједностима слободе изражавања, плурализма мишљења и заштите културно-историјског идентитета.
,,Промоција монографије о Павлу Булатовићу била је прилика да се представи биографија човјека који је, као високи државни функционер, дао немјерљив допринос својој земљи. Оспоравање ове промоције представља опасан преседан који води ка покушају цензуре и ограничавања академске и културне слободе”, каже Ноковић.
Оптужбе да КИЦ „Зета“ учествује у „рехабилитацији ратних злочина“ су, оцјењује он, апсурдне и дио ширег наратива “којим се покушава криминализовати све што није у складу са одређеним идеолошким матрицама”.
,,Подсјећам да Павле Булатовић никада није био оптужен нити осуђен пред било којим судом, а покушаји да се његово име доведе у контекст ратних злочина представљају грубу манипулацију чињеницама. Наша институција неће дозволити да постане мета политичких обрачуна нити ће се повиновати притисцима оних који мисле да имају монопол над истином. КИЦ „Зета“ остаје досљедан својој мисији – да буде отворени простор за размјену идеја, промоцију историјских и културних вриједности и јачање дијалога у црногорском друштву”, навео је Ноковић у реаговању.
Позвао је све добронамјерне актере да се укључе у конструктивну расправу умјесто ,,што посежу за дискредитацијама и неаргументованим оптужбама”.
,,Црна Гора је демократско друштво у којем култура не смије бити жртва политичких обрачуна”, закључује Ноковић.