Главни специјали тужилац (ГСТ) Владимир Нововић каже да је тема борбе против корупције увијек актуелна, и да на њу морамо стављати фокус. Он је говорио на конференцији за медије МАНС-а под називом “Спречавање корупције јавних функционера” .
“Што се тиче ГСТ, трудимо се да будемо предводник. Наша мисија је да сваки случај високе корупције истражимо и покажемо да нико није изнад закона”, истакао је Нововић.
Каже и да је значајна улога НВО сектора у борби против корупције.
“Сарадња између институција, НВО сектора је кључна за успјех”, истакао је Нововић и указао на лимитиране околности у којима тужилаштво и СПО раде.
“Корупција урушава демократију. Зато је неопходно да НВО и истраживачко новинарство освјетљавају корупцију, а да органи за спровођење закона допиносе заједничком циљу”, истакао је Нововић.
Вања Ћаловић казала је да је четири године од смјене ДПС-а, једини помак у борби против корупције направљен дјелованјем ГСТ-а Владимира Нововића.
Тврди да су политичари, упркос обећањима, били фокусирани искључиво на позиционирање по дубини и ширини.
“Реформе су изостале. (…) Закон који је у петак усвојен још је гори од онога који је писао претходни режим”, истакла је Вања Ћаловић.
“Актуелни министар правде вас је довео пред свршен чин, али могли сте да орочите подршку”, истакла је она.
Бечић: Код 44 полицајаца утврђено постојање безбједоносних сметњи
Потпредсједник Владе за безбједност, унутрашњу политику, европске и вањске послове Алекса Бечић саопштио је на конференцији за медије МАНС-а под називом “Спречавање корупције јавних функционера” да Црна Гора мора да има јаке институције и некорумпиране функционере.
“Циљ је да имамо јаке институције које су отпорне, и некорупмпиране функционере који ће радити за плату, и да имамо јако грађанско друштво. Ово су темељи јаке државе”, истакао је Бечић.
Истиче да од јавних функционера све почиње, и са њима се све завршава.
“Јер они су огледало сваког друштва”, истакао је Бечић.
Каже да је за борбу против корупције потребан тим, а не појединац.
Истакао је и да се не мири са тезом која је присутна у јавности да су сви исти.
“Нијесу сви исти”, истакао је Бечић.
Подсјетио је на неке од главих корупционашких афера у Црној Гори, попут Афере “Лименка”.
Истакао је да постоје и оптимистичне ствари које су се десиле у Црној Гори, и да је ова Влада успјела не само да одблокира европске интеграције, већ и да динамизира европски пут.
“Рекао бих да је осим динамизирања европског пута Црне Горе, главни циљ и борба против организованог криминала и корупције”, наведи Алекса Бечић.
Бечић је истакао и да ће у ових неколико дана бити потписан и објављен нови Правилник о контроли имовине и животног стила полицијских службеника и функциионера.
“У ових седам мјесеци до данас, имате 44 полицијских службеника за које је утврђено постојање безбједоносних сметњи, а то је основ за вођење дисципнинског поступка за утврђивање теже повреде радних обавеза а тиме и прекида радног односа”, навео је Бечић.
Каже и да имамо 99 поступака које је спровела унутрашња контрила МУП-а.
“У току су 33, а у 27 поступака утврђене су незаконитости у односу на 43 полицајца, а у 18 поступака је утврђена тежа повреда радне обавезе у односу на 28 полицијских служеника. У три поступања процесуирано је 11 полицијских службеника у граничној полицији оптужених за примање мита”, истакао је Бечић.
Алекса Бечић сматра да је транспарентост кључна у борби против корупције.
“Сматрам да дјеца високих функционера треба да подносе годишње извјештаје о имовини”, истакао је Бечић говорећи о Закону о спрјечавању корупције.
Каже да подржава и амандмане да се законом јасно дефинишу рокови у којима је АСК обавезан да да мишљење о имовини јавног функционера.
“Залажем се и да се мора поставити између онога што је поклон, а што је имовина”, истакао је Бечић.
извор: РТЦГ