Одлука Министарства просторног планирања, урбанизма и државне имовине о забрани градње асфалтне базе са пратећим објектима компаније “Технопут” буди наду да ће се и у наредном периоду зауставити сваки покушај деградације зона санитарне заштите изворишта „Боље сестре“ и угрожавање животне средине, саопштио је предсједник Одбора директора Регионалног водовода Зоран Лакушић.
,,Ова одлука јасно рефлектује основни принцип функционисања Министарства, а то је очување и заштита природних ресурса, као што је водоизвориште “Боље сестре”, који заслужују највиши степен пажње и бриге. Кроз ово рјешење, Министарство је послало јасну поруку да је заштита природних ресурса и очување околине од суштинске важности. Ово је важан корак ка очувању природе и околине, и доказ да Министарство има преданост бризи о природним ресурсима и очувању еколошке равнотеже”, саопштио је Лакушић у изјави за медије.
Министарство је, како каже, на овај начин, ставило до знања свима који желе ради сопственог профита да угрозе основне концепте еколошке државе Црне Горе, прекрше законе и не поштују високе еколошке стандарде, да са њима неће бити компромиса.
,,Овакве одлуке буде наду да ће се и у наредном периоду зауставити сваки покушај деградације зона санитарне заштите изворишта “Боље сестре” и угрожавање животне средине. Овим државничким ставом потврђена су дугогодишња настојања Одбора директора и Регионалног водовода да се кроз борбу за очување зона санитарне заштите изворишта „Боље сестре“ бескомпромисно штити државни и јавни интерес, односно сигурно водоснабдијевање Црногорског приморја”, навео је Лакушић.
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине донијело је одговорну одлуку о заштити ријека Цијевне, Мораче и изворишта Боље сестре.
“Мјештани Цијевне, који су дуго трпјели утицај асфалтних база, сада коначно могу одахнути од евентуално негативних посљедица асфалтне базе “Технопута”. Међутим, потребно је покренути процес измјештања асфалтних база “Бемаxа” и “Путева” са ових локација на адекватније локације, с обзиром на то да ове компаније, колико је познато, немају водну дозволу”, наводи Лакушић.
Поручује да министар Јанко Одовић, Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине, Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера и Влада у Регионалном водоводу имају посвећеног партнера да се кроз заштиту санитарних зона изворишта „Боље сестре“, обезбиједи недостајућа количина воде општинама Црногорског приморја, и на тај начин обезбиједи њихов развој и развој туризма као кључне гране привредног развоја Црне Горе.
,,Предуслов за уредно водоснабдијевање Црногорског приморја је нулта толеранција према нарушавању зона санитарне заштите јер због њиховог грубог нарушавања, односно извршеног екоцида у кориту и на обалама ријеке Мораче и изворишта „Боље сестре“, Регионални водовод је принуђен да улаже значајна финансијска средства у циљу њихове санације, као и за обезбјеђење додатне количине воде”, поручује Лакушић.
Регионални водовод, како каже, изражавају забринутост због чињенице да још увијек постоје институције и појединци који можда нијесу у потпуности свјесни опасности и посљедица које са собом носи давање дозволе за рад постројења попут асфалтне базе у близини ријека Цијевне и Мораче.
,,Оваква постројења могу имати значајан негативан утицај на околину, посебно на водне ресурсе и на извориште “Боље сестре”, те је од суштинске важности да се адекватно разумију и узму у обзир потенцијалне опасности при доношењу одлука о дозволама за такве активности”, закључио је Лакушић.
Извор: РТЦГ