
Светом литургијом коју је у цркви светих Кирика и Јулите служио Његова Светост Патријарх српски Порфирије и великим црквено-народним сабрањем данас је у Велици подно Чакора код Плава, обиљежена осамдесета годишњица страдања Срба овога краја и прослављен празник Светих мученика Величко-горњеполимских.

Патријарху су саслуживали митрополити: црногорско-приморски Јоаникије, захумско- херцеговачки и стонско-приморски Димитрије, милешевски Атанасије и епископи: пакрачко-славонски Јован, буеносајрески и јужно-централноамерички Кирило и домаћин Еписко будимљанско-никшићки Методије, у присуству високих званичника Републике Црне Горе и Србије и многобројног вјерног народа.

Скупу су, између осталих присуствовали предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, предсједник Демократске народне партије Милан Кнежевић, предсједник општине Никшић Марко Ковачевић, подпредсједник Владе Црне Горе Милун Зоговић, министар културе у Влади Републике Србије Никола Селаковић, амбасадор Србије у Црној Гори Њ. Е. Небојша Родић, директор Српске Радио- телевизије из Подгорице Радосав Јокић, лидер Социјалистичке народне партије Владимир Јоковић, Момо Копривица из Демократске партије и други….

Прије почетка Свете Литургије положени су вијенци на споменик пострадалим Србима тог подручја.
Вијенац је, између осталих, положио предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, одајући на тај начин почаст жртвама, истичући да је неопходно да чувамо сјећање на наше претке који су невино изгубили своје животе у бројним ратовима који су дефинисали нашу историју.

Мандић је додао да културом сјећања стварамо чврст темељ на којем ћемо градити бољу и сигурнију будућност Црне Горе.
„Нека је вјечан помен светим мученицима величким и горњеполимским“ – закључио је предсједник Мандић.
Присутнима се обратио Епископ Методије и пожелео добродошлицу у свету Црну Гору, српску Спарту у Епархију будимљанско-никшићку Светим Георгијем и Савом освећену.

Овом приликом Епископ Методије даровао је Патријарху Порфирију жезло. На крају Свете Литургије освештани су славски дарови и пререзан славски колач. Домаћини овогодишњег сабрања били су братство Јокића.

Вјерном народу обратио се Његова Светост истакавши да смо ми народ Светога Саве, а то значи Христов и Јеванђељски народ.
,,И зато јесмо слободарски народ, јесмо и народ мира, отворен, који без комплекса и страха кад год зна ко је и шта је, кад год је свестан себе ступа у нормално људско општење са свима који су други и другачији. Баш зато што је Јеванђеље наш темељ и корен, баш зато што је Свети Сава крстом благословио ми као народ Христов све што желимо себи желимо и другима.”
Његова Светост је у бесједи додао и да смо народ светосавски, православни, Христов народ, српски народ, али баш зато што смо један Христов народ, народ цркве за коју нема границе чак ни између неба и земље, историје и метаисторије, једно смо и са свим нашим браћом и сестрама, оцима и праоцима који су пострадали из овог света и отишли где год њихове мошти и кости почивају. Једно смо са прошлошћу, једно смо сада, једно смо и у будућности.
Говорећи о светим мученицима који су пострадали у Велици, Патријарх Порфирије је позвао да се молимо за њих и укључимо у наше животе јер су вечни и бесмртни. Тада се наш бол преобраћа у снагу, а туга у радост. Само тада живимо и имамо пуну одговорност пред нама самима, пред невино пострадалим и будућим нараштајима. Искључиво тиме можемо разумети жртву оних којих свет не беше достојан, али и себе и другога и схватити зашто љубав ка Богу и ближњем нема алтернативу и зашто је она извор живота којем неће бити краја. Молећи се мученицима светим величким и горњеполимским да нам дају веру, снагу, међусобну љубав и разумевање, да нам отворе очи да будемо једно, једно у вери, једно у Христу, рекао је Патријарх Порфирије у беседи и закључио:
„Радујем се изнад свега што смо се овде сабрали, што сваки пут кад год долазим у Црну Гору, вашом љубављу, вашом снагом, вером одемо обновљени и оснажени са жељом да се опет и опет враћам овде и заједно се радујемо једни другима и Њега, Једнога у Тројици Бога, Оца и Сина славимо заједно са светим мученицима величким и свима из рода нашега.“
Након Литургије уприличена је академија на којој су говорили генерал Љубиша Јокић и проф. др Драго Перовић а учествовали су: Хор Преподобне Мати Ангелине, гуслар Радован Сукновић и Октет Ризница.
Патријарх Порфирије је допутовао синоћ, на братски позив Епископа Методија у Беране гдје га је са љубављу дочекао велики број вјерника.

Након свечаног чина доксологије поздравним словом обратио се Епископ Методије захваливши се Патријарху Порфирију на посјети.
Потом се архипастирским словом обратио Његова Светост који је у својој архипастирској беседи нагласио да нема веће радости и благослова за било коју душу православну и светосавску да дође у земљу Светога Саве, да буде утјешен снажном вером и крстоликом љубављу према Богу и према човеку, према читавој творевини Божијој.

Поводом обиљежавања осамдесете годишњице страдања у Дому у Велици код Плава синоћ (27. јула) је одржана промоција зборника докумената ,,Прећутани злочин, муслиманска милиција у андријевичком срезу 1941-1945. аутора: Божидара Оташевића, Иване Крстић Мистриџеловић, Филипа Д. Вучетића и Бранислава Оташевића. Књига је изашла у издању Православне Митрополије Црногорско-приморске, ИИУ ,,Светигора” и Института за новију историју Србије, уз свесрдну помоћ Фондације ,,ИХТИС” Епархије Будимљанско-никшићке

На промоцији су, поред аутора, говорили проф. др Жарко Лековић виши научни сарадник Историјског института Црне Горе и мр Иван Радуловић из Истоијског института Црне Горе.
Свети новомученици велички и горњеполимски
Свети архијерејски сабор 24. маја 2017. године, прибројао је лику Светих новомученика српских жртве нацистичког терора из Велике Ржанице и Горње Ржанице пострадале 28. јула 1944. године, придружујући им и 28 дјеце уморене глађу у плавском затвору 1941. године. Нацистичка Принц Еуген дивизија је, на празник Светих мученика Кирика и Јулите, за само два сата у овим селима (према непотпуном списку) зверски поклала или живе у ватру бацила 427 нејачи – деце, жена, стараца и осталог ненаоружаног становништва. Само деце и омладине до 20 година је 171 на правди Бога побијено.

Велика, као најстрадалније село у Горњем Полимљу, постала место саборног помињања свих горњеполимских жртава пострадалих од наци-фашиста током Другог светског рата.
Дан спомена Светих новомученика величких и горњеполимских је 28. јул.
У сећање на њихово мучеништво градњу цркве Светих Кирика и Јулите започели су потомци. Блаженопочивши Митрополит Амфилохије освештао је темеље 28. јула 1994. године, а цркву су 28. јула 2001. године освештали блаженопочивши Митрополит Амфилохије и Владика Јоаникије, тадашњи Епископ будимљанско-никшићки.