Посланик НСД и члан Одбора за просвету и науку Васо Обрадовић каже да ће се у Скупштини ускоро покренути питање стања у просвјети, како би та бранша почела да излази из тешког стања у којем се налази.
Обрадовић у изјави за медије, подсјећа да систем образовања запошљава велики број људи.
“Од којих већина часно, предано и пожртвовано ради свој посао. Али морамо бити самокритични па признати да међу нама има и оних који не заслужују да носе звање наставник. Систем вриједности који је грађен деценијама је довео просвјетне раднике на најниже могуће гране и то не само у материјалном смислу већ је угрозио њихов статус и углед у друштву”, наводи Обрадовић.
Као крајњи производ тако изграђеног система вриједности, како каже Обрадовић, добијамо дешавања којима данас свједочимо.
“Као производ таквог система вриједности имамо да нам као „најбољи“ буду препознати људи који су узбуркали нашу јавност. Да они који имају „сјајне препоруке“ и „радне карактеристике“, креирају наставне садржаје, буду аутори уџбеника, уређују књиге других аутора, креирају културне садржаје и да у свом раду буду препознати и подржани као „најбољи“. Правили смо чудо, направили смо чудовиште! Хиљаду зашто”, истиче Обрадовић.
Умјесто скретања пажње са суштине, неопходно је, поручује он, да се у случају подгоричке Гимназије и уопште тешког стања у систему образовања бавимо конкретним темама.
“Потребно је детектовати све чиниоце система образовања који су подбацили и поставити питање ,,зашто?“. Детектовати оне који су процјењивали и давали карактеристике оваквим људима. Оне коју су нас све доводили у заблуду и оцјењивали критичне појединце као врхунске стручњаке. Провјерити конекције са Заводом за уџбенике, Заводом за школство па и самим Министарством. Такође, процијенити стање у Просвјетној инспекцији и јасно утврдити због чега су, ако постоје, направљени пропусти. Провјерити методологију и састав тимова за екстерну еваулацију”, предлаже Обрадовић.
Умјесто тога, имали смо, како истиче Обрадовић, персекуцију директорице Гимназије “Слободан Шкевовић” Биљане Вучуровић.
“Њој су подметањима и лажима покушали да ударе на репутацију и углед који је стекла током више од 20 година рада у просвјети. Притоме занемарујући резултате њеног рада који су од стране екстерне еваулације оцијењени, у сегментима који су изузетно релевантни за дату тему, оцјеном веома успјешно. Вријеме је да тужилаштво реагује. Зашто Омбудсман ћути на мизогине нападе на директорицу Гимназије? Ускоро ћемо у скупштини покренути ова питања да би најзад просвјета почела да излази из тешког стања у којем се налази и како би створили јасне законске оквире, те оне који су правили грешке и чинили кривична дјела суочити са одговорношћу”, закључио је Обрадовић.