Од почетка 2019. године до данас у Црној Гори убијено је 16 жена, а починиоци су супружници, емотивни партнери, бивши партнери, чланови породице. Има и случајева гдје је жену усмртила и особа са којом није била у емотивној или родбинској вези, саопштено је ЦдМ-у из Управе полиције. Највише жена убијено је 2019. чак пет. Од почетка ове године убијене су три особе женског пола. Посљедња у низу жртава је Биљана Павићевић, коју је прије четири дана у Подгорици убио њен бивши супруг Миљан Бошковић. Већина жртава је надлежнима пријављивала да трпи породично насиље.
У Управи полиције за ЦдМ појашњавају да Кривичним закоником Црне Горе фемицид није прописан као кривично дјело, „те се лишење живота лица женског пола квалификује кривичним дјелима убиство и тешко убиство.“
„У периоду од 1. јануара 2019. до 31. децембра 2023. године евидентирано је 13 убистава гдје су жртве биле женског пола, које су убили супружници, емотивни партнери, бивши партнери, чланови породице, а има и случајева гдје је жену усмртила особа са којима није била у емотивној или родбинској вези“, казали су за ЦдМ у Управи полиције.
У 2019. години евидентирано је пет убистава гдје су лишене живота особе женског пола. Те године двије жене су убијене у Никшићу и по једна у Рожајама, Цетињу и Бијелом Пољу.
„У два случаја син је убио мајку, у једном случају ријеч је о емотивним партнерима, у једном случају ријеч је о познаницима који нису били у емотивној вези и у једном случају жртву је лишила живота бивша супруга садашњег партнера“, нагласили су у полицији.
У 2020. години евидентирана су три убиства гдје су жртве биле женског пола.
„Када је ријеч о мјесту извршења, убиства су регистрована у Беранама, Цетињу и Котору. У једном случају ради се о супружницима, у једном случају жртву је лишио живота члан шире породице и у једном случају ријеч је о партнерима“, истакли су из Управе полиције.
У 2021. години евидентирана су два убиства гдје су убијене двије жене и то у Петњици и Подгорици. У једном случају ради се о супружницима и у једном о бившим емотивним партнерима.
„У 2022. години евидентирана су такође два убиства гдје су лишене живота особе женског пола и то у Бару и Херцег Новом. У једном случају ради се о супружницима и у једном о бившим супружницима“, казали су из Управе полиције.
У 2023. години евидентирано је једно убиство гдје је убијена жена и то у Подгорици.
„Извршилац и жртва су били познаници, дакле нису били у било којој врсти емотивне или родбинске везе“, нагласили су из полиције.
У 2024. години, до данас, евидентирана су три убиства гдје су жртве особе женског пола, и то два у Подгорици и једно у Котору.
„Када је у питању однос жртве и извршиоца, ријеч је о супружницима, бившим супружницима, и у једном случају је ћерка убила мајку“, закључили су у изјави за ЦдМ из полиције.
Извршна директорица НВО Црногорски женски лоби Аида Петровић је јуче у изјави за ЦдМ коментаришући посљедњи фемицид у Подгорици нагласила да су као и много пута раније неке институције (не)дјелованјем показале да не вјерују у исказ жене жртве насиља, да минимизирају проблем породичног насиља над женама и посљедице које из истог могу проистећи и бити кобне по жртву са трауматичним посљедицама и по читаву породицу, посебно дјецу. Она је упозорила да је алармантан пораст породичног насиља у Црној Гори.Нажалост томе у прилог иде и чињеница да је за седам мјесеци ове године само у Подгорици регистровано 109 случајева породичног насиља, за која се сумњичи 115 особа.
Петровић је истакла да нису сви случајеви насиља над женама видљиви, нити се пријављују због страха од освете насилника посебно над дјецом, због немогућности да жртва пријави насиље јер углавном нема разумијевање и подршку породице, али има загарантовану стигму средине и већинског друштва да “руши брачни заједницу”, због неповјерења жртава насиља у неке институције система и секундарне виктимизације, због одбацивања исказа жртве као прихватљивог јер је жртва насиља најћешће и једина свједокиња у процесу.
извор: ЦДМ