Амбасадори земаља чланица ЕУ у Бриселу одобрили су Заједнику позицију ЕУ у поглављима 23 и 24 у преговорима са Црном Гором. Тиме се стичу услови за Међувладину конференције на министарском нивоу, која ће бити одржана 26. јуна у Бриселу.
У позицији коју су усвојили амбасадори на данашњем састанку наводи се да је Црна Гора, генерално гледано, испунила прелазна мјерила у поглављима правосуђе и темељна права и правда, слобода и безбједност.
Претходно је Европска комисија у процјени констатовала да је Црна Гора, свеукупно, испунила прелазне стандарде, достигла добар резултат на нивоу усклађености и напредује у примјени правних тековина ЕУ, што се наводи у нацрту заједничке позиције у коју је допсиник РТЦГ у Бриселу имао увид.
У заједничкој позицији утврђена су и завршна мјерила којима се дефинишу даље смјернице у раду који предстоји на овим поглављима.
Према процедурама, Заједничка позиција сада треба и формално да буде одобрена на министарском нивоу, а потом слиједи одржавање Међувладине конференције.
Како сазнајемо, Међувладина конференција са Црном Гором биће одржана у сриједу 26. јуна, а на њој ће поред предсједника Владе Милојка Спајића учествовати високи представник ЕУ за вањску политику Жозеп Борељ, комесар за проширење Оливер Вархељи и министарка вањских послова Белгије Хађа Лабиб, као и представници осталих земаља чланица ЕУ.
Белгијско предсједавање потврдиће испуњавање привремених мјерила и саопштили која су завршна мјерила која су договорена од стране ЕУ. Додатне коментаре даће и комесар Вархељи.
Од црногорске стране се потом очекује да се сагласи са предложеним критеријумима за затварање поглавља.
Након овог догађаја биће одржана и конференција за новинаре.
Прва међувладина конференција са Црном Гором на министарском нивоу одржана је 29.јуна 2012, када је наша земља званично и почела преговоре.Од тада је одржано 15 оваквих састанака. Црна Гора отворила је сва 33 преговарачка поглавља у којима преговара са ЕУ, док су три привремено затворена.
У мају 2021. године, Савјет се сагласио о примјени ревидиране методологије проширења на приступне преговоре са Црном Гором с циљем да се поново оснажи процес придруживања, стави јачи фокус на темељне реформе и снажније политичко усмјеравање. Новом методологијом поглавља су груписана у шест кластера.
Извор: РТЦГ