Парламентарна већина разматра да сви избори у држави, и локални и парламентарни, буду одржани у једном дану, 2027. године, преноси РТЦГ.
О томе ће се, како се очекује, разговарати у оквиру наставка рада на изборној реформи.
Европска комисија и раније је истицала да је важно имати све изборе у једном дану, и да то рјешење треба озбиљно размотрити. Интересантно је да је Европска комисија још у Извјештају за Цму Гору за 2019. годину, у поглављу које се односи на изборе, оцијенила ,,да су локални избори наставили да се одвијају једни за другима, што чини посматрање са међународног нивоа тешким”.
Одбор за изборну реформу у Парламенту већ је разматрао неколико модела који би могли бити корисни када је у питању одржавање избора у једном дану.
Скупштина Црне Горе усвојила је предлог чланова Одбора за свеобухватну изборну реформу да се рок за рад тог тијела продужи до 31. децембра наредне године. Предлог да Одбор ради годину дуже од првобитно договореног, који су процесирали копредсједници тог тијела Василије Чарапић и Никола Ракочевић, подржало је 50 посланика, док није било против и уздржаних.
У образложењу Предлога измјене Одлуке о формирању Одбора наводи се да је Одбор интезивно радио на Предлогу закона о финансирању политицких субјеката и изборних кампања и да постоји значајан број законских текстова које треба ураприједити.
Измјеном Одлуке о формирању Одбора предвиђено је и повећање броја чланова тог тијела. Одбор ће, умјесто досадашњих 14, имати 16 чланова – по осам из власти и опозиције.
У образложењу се наводи да се број чланова Одбора повећава у циљу оптимизације рада тог тијела из разлога што ће у наредној години бити формиран већи број радних група које ће радити на засебним законским текстовима.
Измјенама Одлуке предвиђено је и да Одбор дефинише Предлог закона о избору предсједника Црне Горе.
Како наводе, измјене закона о предсједнику се укључују у опсег рада Одбора јер су његове измјене обавеза коју је Влада прихватила у оквиру реформске агенде.
“Измјене се прије свега односе на регулисање права и обавеза учесника изборног процеса у другом кругу предсједничких избора, што је тренутним законским рјешењем недовољно регулисано”, појашњава се у образложењу.
Одбор је формиран 29. децембра прошле године, а рад на изборној реформи требало је да заврши до 31. децембра ове године.